Karadeniz - Akdeniz Dostluk ve Barış Planı Rusya ve KKTC'de gündem oldu

Rusya’da ve KKTC’de gündem: Karadeniz - Akdeniz Dostluk ve Barış Planı

Tarih:

Vatan Partisi’nin düzenlediği Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı Çalıştayı, Rus medyasında ve siyasetinde gündem yarattı. Çalıştayda Vatan Partisi tarafından sunulan 10 maddelik plan, Rusya’nın devlet ajansı Ria Novosti’de ve Moskova’nın en büyük gazetelerinden İzvestia ve Russia Today’de yayımlandı. Rusya’nın Rodina Partisi Genel Başkanı ve Duma Milletvekili Aleksey Juravlev, çalıştay haberini sosyal medya hesabından paylaşarak planı destekledi. Paylaşımların hepsinde Rusya’nın KKTC’yi tanıması, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek vermesiyle birlikte Türkiye’nin Kırım’ın Rusya’ya ait olduğunu ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olduğunu tanıması önerileri öne çıktı. Bu öneriler, dostluk ve barış planının diğer önemli maddeleri olan bölgedeki NATO-ABD üslerinin tasfiye edilmesi, Suriye’de toprak bütünlüğünün bebarışın sağlanması, Libya’ya ABD müdahalesinin durdurulması önerileriyle birlikte verildi. Vatan Partisi’nin çalıştayı ve 10 maddelik plan KKTC’de de gündem oluşturdu. Yavru Vatan’ın önemli gazetelerinden Volkan gazetesi çalıştayı “Rusya’nın KKTC’yi tanıması çağrısı yapıldı” başlığıyla verdi.  

 

Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu’nun geçen Pazar günü düzenlediği Karadeniz – Akdeniz Dostluk Barış Planı Çalıştayı, Rusya’da gündem oldu. Önce Rusya’nın devlet ajansı Ria Novosti ardından Moskova’nın en büyük gazeteleri İzvestia ve Russia Today, Vatan Partisi’nin sunduğu 10 maddelik Karadeniz – Akdeniz Dostluk Barış Planı’nı haberleştirdi. Rusya’nın Rodina Partisi Genel Başkanı ve Duma Milletvekili Aleksey Juravlev bu haberi sosyal medya hesabından paylaştı.

 

 

DOSTLUK VE BARIŞ PLANINDAKİ ÖNEMLİ MADDELER PAYLAŞILDI

 

Paylaşımların hepsinde söz konusu plandaki Kırım, KTTC, Azerbaycan, Abhazya, bölgedeki ABD-NATO üsleri, Libya ve Suriye’yle ilgili öneriler öne çıktı. Rusya’nın bu üç önemli basın kuruluşunda şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’nin Vatan Partisi, internet ortamında düzenlediği çalıştayında Kırım'ın Rusya toprağı olarak tanınmasını da içeren Karadeniz-Akdeniz Dostluk ve Barış planını sundu. Planın diğer noktalarının arasında bölgedeki ABD ve NATO üslerinin ortadan kaldırılması, Abhazya Cumhuriyeti ve kendini bağımsız ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin tanınması, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne destek, Suriye'de barışını ve toprak bütünlüğünün sağlanması ve ABD'nin Libya'ya müdahalesinin durdurulması yer alıyor.”

 

 

SEMİH KORAY’IN KONUŞMASI

 

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Prof. Dr. Semih Koray’ın çalıştaydaki konuşması da haberlerde şu sözlerle paylaşıldı: “Vatan Partisinin Uluslararası İlişkiler Bürosu başkanı Semih Koray, Karadeniz-Akdeniz barış ve dostluk planının temel amacının ABD'yi bölgede yalnız bırakmak ve Avrasya işbirliğine ve Batı Asya Birliği'ne dayalı bütüncül bir strateji uygulamak olduğunu kaydetti: ‘Karadeniz-Akdeniz dostluk ve barış planının en önemli özelliği bütünlüğüdür. Bu plan, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği ekseninin güçlendirilmesine dayanıyor.’”

 

 

RODİNA PARTİSİ GENEL BAŞKANI PLANI DESTEKLEDİ

 

Facebook hesabından Riva Novosti’nin haberini paylaşan Rodina Partisi Genel Başkanı, Duma Milletvekili Aleksey Juravlev, Vatan Partisi’nin 10 maddelik Dostluk ve Barış planını şu ifadelerle destekledi: “Uzun bir süredir Vatan Partisi ile sıkı dostluk ilişkileri yürütüyoruz. Vatansever - sol çizgide olan Türk dostlarımız dış siyasette de bir Avrasyacı bir çizgideler.”

 

 

PLAN KKTC BASININDA

 

KKTC’nin bölge ve dünya ülkelerince tanınmasını ön planda tutan Vatan Partisi’nin planı, KKTC’de de gündem oldu. KKTC’nin önemli gazetelerinden Volkan, birinci sayfasından çalıştayı verdi. “Anavatan Türkiye’deki Vatan Partisi'nin Düzenlediği Dostluk Ve Barış Planı Çalıştayı’nda Rusya'nın KKTC'yi Tanıması Çağrısı Yapıldı” başlığını kullanan Volkan gazetesi, planı bütün maddeleriyle haberleştirdi.

 

Hem Rus hem de KKTC basınında, çalıştaya katılan Kırım Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Kırım Tatar Halkı Milli Şurası Koordinatörü Prof. Dr. Lemara Selendili ve Sahipkiran Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden Ukrayna-Rusya Analisti Kürşad Örnek’in de konuşmalarına yer verildi.