Zeki Ön mezarı başında anıldı

40 yıl önce PKK tarafından öldürülen Zeki Ön mezarı başında anıldı

Tarih:

Türk ordusu, bölücü terör örgütü PKK'yı ülkemizden ve bölgemizden temizlerken, Türkiye PKK'ya verdiği ilk şehitlerden birini, Zeki Hoca'yı andı. Yıl 1979... PKK'nın Apocular grubu olarak bilindiği yıllar... Halkı bölmek faaliyetlerine başlayan PKK'nın ilk hedefleri, birlikten yana tutum alan sosyalistler oldu. Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin Gaziantep İl Başkanı olan Zeki Ön, PKK'lılar tarafından pusuya düşürülerek katledildi.

 

Zeki Ön dün, katledilişinin 40’ıncı yıldönümünde mezarı başında anıldı. Ön’ün arkadaşlarının katıldığı anmada Vatan Partisi Gaziantep İl Başkanı M. Lütfi Günnur Ünverdi saygı duruşundan sonra yaptığı konuşmada, Zeki Ön’ün PKK’nın önünde engel olarak görüldüğünü bu nedenle öldürüldüğünü ifade etti. Ünverdi, "Zeki Ön’ün huzurunda yine onun mücadelesinden hız alarak bugünkü mücadelemize ışık tutan yolda hiç durmadan ilerlemek için and içiyoruz" sözleriyle konuşmasını bitirdi.

'İYİLİĞİMİ PARTİME BORÇLUYUM'

 

Zeki Ön’ün öğretmen arkadaşlarından Yıldırım Karapıçak da bir anısını anlattı: "Kendisine 'sen çok iyi insansın ah şu düşüncen, şu partin olmasa' derlerdi. Zeki gülerdi ve şöyle derdi: 'Ben düşüncemin ürünüyüm, düşüncem benim ürünüm değil, beni yaratan, beni ben eden, bende ne görüyorsanız partimin ve düşüncemin eseriyim ben' ve gülerdi.”

 

Konuşmalardan sonra mezara su döküldü, karanfiller bırakıldı..

 

 

AYDINLIK APOCULARIN HEDEFİ OLDU

 

1979 yılı, PKK'nın Güneydoğu Anadolu'da tutunmaya çalıştığı yıllardı. Aydınlık gazetesi, MİT-PKK ilişkisini ortaya çıkarmış, bunun ardından PKK, yani o günkü adıyla "Apocular", hem Türkiye İşçi Köylü Partisi'ni hem de Aydınlık Gazetesi'ni hedef almıştı.

 

Aydınlık satışları engellenmeye çalışılıyor, temsilcileri ve okurları saldırılara uğruyor, dağıtım kamyonlarına Örgüt mensuplarınca el konuluyordu. PKK, ölüm listesine bile aldı. O isimlerden biri de 33 yaşında bir devrimciydi. Adı Zeki Ön'dü.

 

 

KÖYLÜ ÇOCUĞU ÖĞRETMEN

 

Urfa'nın Suruç ilçesinde doğan Ön, öğretmenlik yaptığı Gaziantep'te tanınan ve sevilen bir devrimciydi. Mütevazi yaşamı ve bilgi birikimiyle halkın gönlünde yer tutmuş, onların "Zeki Hoca" sı olmuştu. Gaziantep Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcılığı yapan Ön, daha sonra TİKP İl Başkanı seçildi. Ön, 3 Temmuz 1979 akşamı saat 20.30 sıralarında evine giderken silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan Ön, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Katil Müslim Erikli, iki el ateş ettikten sonra motorsikletli bir başka kişi tarafından kaçırıldı.