Serdar Üsküplü: "Vatan Partisi, FETÖ ile yıllardır mücadele eden tek partidir"

Genel Başkan Yardımcımız Serdar Üsküplü, Radyo Sputnik'te Ahu Özyurt'un sunduğu Fotoğrafın Tamamı programına konuk oldu

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serdar Üsküplü, RS FM yayınında Türkiye’nin çok özel bir dönemde yerel seçime gittiğini belirtti ve “1989 seçimlerinde de vatandaş ABD emperyalizmi ile iş tutan Özal’a kırmızı kart gösterdi. Şimdi de benzeri bir durum var. Tek bir cephe kuruluyor. Bunda olmayan kaybedecek” dedi.

 

Fotoğrafın Tamamı programında Ahu Özyurt'un sorularını yanıtlayan Serdar Üsküplü, "Önümüzdeki yüzyılın önemli aktörleri Rusya, Çin ve Türkiye olacak. ABD de bütün dünyayı karşısına almış durumda. Çin'i hedef alıyor, komşularımızı hedef alıyor. Ekonomik saldırı başlatıyor, Çin, Fransa ve Avrupa'ya karşı. Batı Asya dediğimiz Ortadoğu'da saldırganlaşıyor. Bir dünya cephesi kurulmuş durumda. Bir tarafta insanlık var diğer tarafta ABD emperyalizmi var. Çok da yalnızlaşmış durumda" dedi. 

 

 

'HDP İLE İTTİFAK AK PARTİ'YE OY KAYBETTİRDİ'

 

1991'lere gelindiğinde Sovyetler Birliği'nin dağıldığını hatırlatan Üsküplü şöyle devam etti:

 

"O dönemde Özal, ABD'nin saldırgan projesi içinde yer alıyordu. TSK'yı Türk milletini buna zorluyordu. Milletin o seçimde Özal'a verdiği cevap şuydu: Amerikan emperyalizmi ile hareket edemezsin. Irak'ı bölme planları içinde yer alırsan sandığın dibini boylarsın dedi. Şimdi bambaşka bir dönemdeyiz. İttifaklar tartışılıyor. CHP'nin İyi parti ile yaptığı ittifakı konuşuyoruz. Aslında bu ittifak HDP ile yapılan fiili ittifakın üzerini örtmektir. CHP yönetimini uyarıyoruz. HDP ile ittifak yapanı vatandaş cezalandırır. Açılım sürecinde en fazla karşı olan biz Vatan Partisi'ydik. En baştan karşı olduk. Bu mücadele sonucunda AK Parti'yi bugünkü konumuna getirdik. Hatırlatalım, Davutoğlu döneminde BDP ile yakınlaşan Ak Parti büyük oy kaybetti".

 

 

'EKONOMİK KRİZİN DE ÇÖZÜMÜ SURİYE İLE BARIŞTIR'

 

Doğu Perinçek'in geçen hafta Sputnik'ten Elif Sudagezer'e yaptığı "Türkiye, Suriye ile Tahran'da altı kere görüştü" açıklamasını da doğrulayan ve yorumlayan Üsküplü, "Suriye ile Türkiye aynı cephede yer alıyor. Düşmanımız bir, dostlarımız birdir. Suriye devletini, güvenlik güçlerini yok sayarak orada bir operasyon yapmak mümkün değildir. Ak Parti hükümetinin en büyük hatası, Suriye'ye karşı anlamsız tutumunu değiştirmemesi. Türkiye'nin ekonomik krizinin çözümünün anahtarı bile Suriye ile barıştan geçer. İnşaat sektörümüz, onlarca makine parkı, yapı malzeme stoğu Suriye'nin yeniden inşasında rol oynayacaktır. Bunun önümüzdeki dönemde olduğunu göreceğiz. Anlamsız bir inat içindeler." Diye konuştu.


Amerika, Almanya ve Fransa'ya karşı da bir savaş başlattığına dikkat çeken Üsküplü, "Atlantik ittifakı çöküyor. Türkiye'nin AB ile ilişkisi, müzakere sürecinden çekilip bağımsız bir ülke olarak, üretim devrimini tamamlayıp Batı Asya ile bütünleşmesinden geçer. AB Komiserlerinden emir alan Türkiye, AB ile eşit ilişkiye giremez. Ak Parti uluslararası siyaseti "pazarlık" üzerine kuruyor, bu hatadır. Türkiye Cumhuriyeti küçük pazarlıklarla iş yapmaz. Bundan sonra Türkiye'yi ABD'den borç bekleyenler yönetemez." dedi.

 


'AYDINLIK VE VATAN PARTİSİ KÜLLİYE'DEN DESTEK ALMIYOR'

 

Vatan Partisi'nin iktidardan destek aldığı iddialarını da yanıtlayan Üsküplü, "Bu saldırıların nereden geldiğine bakalım. Partimiz, ABD emperyalimine savaş veren, FETÖ ile yıllardır mücadele eden tek partidir. Aydınlık gazetesi, kağıt sıkıntısı çektiği günlerde çok kritik toplantılar yapıldı. İnsanlar evlerini bağışladı. İmece ile çıkıyor, Ulusal Kanal da böyledir. İktidardan hiçbir destek almıyor. Bu dönemde bu saldırılara maruz kalmak doğru yaptığımızı gösteriyor" diye konuştu.