Öncü Kadın çocuk istismarını önlemek için harekete geçti

3 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek çalıştayda sorun masaya yatırılacak, çözüm önerileri sunulacak

Tarih:

Çocuk istismarına karşı Öncü Kadın harekete geçti. 3 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek çalıştayda sorun masaya yatırılacak, çözüm önerileri sunulacak. Çıkan sonuç bildirgesi Meclis’e sunulacak.

 

“Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir" demiş, Mustafa Kemal Atatürk. Çanakkale’de cepheye silah taşıyan, kurtuluş mücadelesinde en ön saflarda savaşan kadınlarımız... 100 yıl sonra çetin bir vatan savaşının verildiği bugünlerde yine ön saflardalar. Yüzyıllardır korkmadan cephede vatanı için mücadele eden kadınlarımız bu sefer çocuklar için harekete geçti. İşte Aysan Canver ve Halime Tosun da o kadınlarımızdan...

 

Vatan Partisi Öncü Kadın, son günlerde gittikçe artan çocuk istismarı için seferberlik ilan etti. Toplumun kanayan yarası haline gelen çocuk istismarına karşı Öncü Kadın 3 Kasım’da Ankara’da bir çalıştay düzenleyecek. Siyasetçilerin, demokratik kitle örgütü temsilcilerinin, yurttaşların katılacağı çalıştayda konunun uzmanları çocuğa yönelik istismarı masaya yatıracak ve atılması gereken adımları tartışacak. Sonuç bildirgesinin de açıklanacağı çalıştayla ilgili Vatan Partisi Öncü Kadın Ankara İl Başkanı Aysan Canver ve Genel Yönetim Kurulu Üyesi Halime Tosun ile görüştük.

 

 

Çocuk istismarının ülkemizdeki fotoğrafını (durumunu) bize biraz anlatır mısınız?

 

Aysan Canver:

Ülkemizde çocuk istismarı ve ihmali ne yazık ki kanayan bir yara. Bu yara tüm kesimleri ilgilendiren bir acı, hatta bir hastalıktır. Çocuklarımız son zamanlarda ortaya çıkan istismar haberlerinden de anlaşılacağı üzere özellikle aile içinde istismara maruz kalıyorlar. Aile içinde istismar özellikle mağdur ve istismarcı arasında var olan bir kan bağından meydana geliyor. Maalesef toplumun genel yapısı gereği bunu ortaya çıkartmak da zor. Türkiye’de ne yazık ki çocuk istismarına ilişkin derinlemesine ve yeterli araştırmalar da yapılamamıştır.

 

Halime Tosun: 

Ülkemizde çocuk istismarı son yıllarda maalesef artmıştır. Çocuklar hem dışarıda istismara maruz kalıyorlar hem de ailede. Aile içinde yaşanan bu olayla hep gizlenir. Önceden çok küçük yerleşim yerlerinde böyleydi. Ancak bugün sanki özendirici bir durum gibi ortaya atılıyor. Bunun da bir takım siyasi, ekonomik, sosyal nedenleri var. Özendirici dille haberlerin yapılması da söz konusu. Bunlara karşı yapılacak şey de bellidir; devletimiz çocukları korumalıdır.

 

 

‘EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ’

 

İstismarın artış nedenleri neler?

 

A.C: Son yıllarda hepimizin bildiği gibi çocuk ölümleriyle karşılaştık. Bu ölümlerin çoğunda da çocuklarımız cinsel saldırıya uğradı! Bu nedenlerle bir artışın olduğu gözler önünde. Artışın sebeplerinin başında ise eğitim geliyor. Ne yazık ki ülkemizde çocukları iyileştirmek korumak için geniş anlamda toplumda da hassasiyet oluşturacak bir eğitim anlayışı yok. Bunun sorumlusu önce toplum ve devlettir daha sonra medya, güvenlik kurumlarıdır. Bu kuruluşların görevlerini hatırlatmak biz öncü kadına da düşüyor. Bir de işin ekonomik boyutu var. Ekonomik sorunları derin olan ailelerde bu tür travmalar daha çok yaşanmakta. Buralarda kadın, çocuk ölümleri de meydana geliyor. Yapılması gereken; Türkiye’de ekonomiyi iyileştirmek, herkesi üreten hale getirmek. Eğitimimizde de bu yönde çalışmalar yapmak. Okullarda cinsel istismara yönelik soruların sorulması bile yasaklanmış bir durumdayız. Hal böyle iken istismarda artışın olması da kaçınılmaz.

 

 

Partinizin sağlık, eğitim gibi birçok alanda çözüm önerileri mevcut. Cinsel istismara yönelik çözüm önerileriniz var mı?

 

Öncelikle bu devlet görevidir. Ancak biz devlete bu görevi hatırlatmakta kendimizi sorumlu görüyoruz. Kesinlikle bu konularda devlet şeffaf olmalıdır. Eğitime son derece önem vermeli. Yasal tedbirleri arttırmalı. Suç işleyenlerin cezaları ağırlaştırılmalıdır. Kimyasal hadım ya da idam tartışmaları gereksiz ve çözüm değildir. Eğitime ailelerden başlanmalı. Çocuklarımıza kendilerini korumaları için gerekli eğitimler verilmeli. Devlet herkesi tolumun kanayan bu yarasını çözmek için teşvik etmeli ve çare bulmalıdır. Biz Vatan Partisi olarak devleti sorumluluk almaya davet ediyoruz.

 

 

‘ÇALIŞTAYIMIZ ÇÖZÜMLERE IŞIK TUTACAK’

 

Çalıştayda neler konuşulacak ve diğer kurumların düzenlediği etkinliklerden farkı nedir?

 

H.T: Çalıştayımız dört oturum halinde olacak. Her oturumda uzman kişilere yer verdik. Örneğin birinci oturumda çocuk istismarının kapsamı görüşülecek. Bu oturumda Prof. Dr. Işıl Bulut, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Banu Dalaman yer alacak. Diğer oturumlarda da hukukçu, sosyolog, psikolog, avukat, gazeteciler konuşmacı. Çalıştayımızın açılış konuşmasını da Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek yapacak. Çalıştayımız Türkiye çapında bir çalışma. O yüzden yurdun dört bir yanından uzmanlar çalıştayımıza katılacak. Öncü Kadın Genel Başkanımız Sayın Pınar Gül de çalıştayımızın sonuç bildirgesini açıklayacak. Bu bildirgeyi kitap haline getireceğiz. Hazırladığımız kitapçığın devletin çocuk istismarıyla mücadelesine ışık tutacağına inanıyoruz. Bu bildirgeyi Meclis’e de sunacağız. Çünkü konuyu uzmanlar tartışacak, konuşacak ve bir mücadele programı çıkacak. Etkinliğimizin farkı da şudur; birçok panel, seminer düzenleniyor bu konuyla ilgili. Ancak bunlara belirli insanlar katılıyor ve orada konuşulduğu gibi de kalıyor. Bizler çok yönlü geniş katılımlı bir etkinlik düzenliyoruz. Sorunlardan çok çözümleri konuşacağız. Bundan sonra vakit kaybetmeden yapılması gerekenleri sıralayacağız.

 

 

‘BAŞKENTİN SOKAKLARINI AFİŞLERLE DONATACAĞIZ’

 

Alan çalışması olacak mı?

 

A.C: Sokak çalışması yapılmadan bu işler olmaz. En önemli hedefimiz toplumu bu konuda uyandırmak. İnsanlara, kitlelere ulaşmak. Her ilçede bildiriler dağıtacağız, imza masaları açacağız. Başkentimizin bütün sokaklarını afişlerimizle donatacağız.