Belediye Meclisi’ne üç Vatan Partili üye

Genel Sekreterimiz Utku Reyhan, yenilenen Suvarlı seçimlerini değerlendirdi

Tarih:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart’taki seçimlerin iptaline karar verilen Adıyaman’ın Besni İlçesi’ne bağlı Suvarlı Beldesi’nde 5 Ağustos Pazatesi günü seçim yenilendi. Beldede 3 okulda 7 sandıkta bin 867 seçmen oy kullandı.

 

Seçimde Ak Parti’den Gülfer Ağır, Bağımsız Türkiye Partisi’nden de Mustafa Doğan yarıştı. Vatan Partisi ise adayı Gazi Sabancı’nın önderliğinde seçime girdi. Ak Parti 894, Vatan Partisi 696, Bağımsız Türkiye Partisi 8 oy aldı. Dokuz Belediye Meclis üyesinden altısını Ak Parti aldı. Vatan Partisi’nden ise Cafer Sincer, Şir Mehmet Okutan ve Adem Yıldırım belediye meclisine girdi. Suvarlı seçim sonuçlarını Aydınlık’a Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Vatan Partisi Suvarlı Belediye Başkan Adayı Gazi Sabancı ile Suvarlı Belediye Meclisi Üyeleri Adem Yıldırım ve Cafer Sincer değerlendirdiler.

Utku Reyhan
Utku Reyhan

GELECEĞE DAİR İPUÇLARI

 

Reyhan, Vatan Partisi’nin seçmenlerin gözünde bir alternatif haline geldiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Suvarlı’da gerçekleştirilen seçim, Türkiye’nin geleceği açısından önemli ipuçları barındırıyor. Türkiye için her zaman çözümler üreten Vatan Partisi’nin artık seçmenlerin gözünde de bir alternatif haline geldiğini görmüş olduk. Partimizin Vatan Savaşı ve Üretim Devrimi çizgisi yerel önderlerin ve seçmenlerin dikkatini çekiyor. Seçim süreci boyunca Ak Parti ve adayının bazı seçmenler üzerinde baskı, tehdit ve şantaj uyguladığını gözlemledik. İktidar baskısına rağmen adayımız Sayın Gazi Sabancı ve ekibi başarılı bir seçim çalışması yürütmüştür. Ulaştığımız yüzde 43.6’lık oy oranı da partimizin Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını göstermiştir. Seçimi kaybetsek de şehitler diyarı Suvarlı’ya ilgimizi kaybetmeyeceğiz. Beldeye çeşitli alanlarda hizmetler götürülmesi için elimizden geleni yapacağız.”

 

 

‘HAKKIMIZ GASP EDİLDİ’

 

Gazi Sabancı da, yenilenen Suvarlı seçimlerinde vatandaşların Vatan Partisi’ne yöneldiğini gören Ak Partili yöneticilerin telaşla insanları tehdit ettiklerini, oylarını Ak Parti’nin adayına vermelerini istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Seçimi biz zaten kazanmıştık. Seçime iki gün kala çok başarılı bir miting yaptık. Ak Partililer bunu görünce teleşa düştüler. Seçim gecesi milletvekilleri gelip ev ev gezdiler. Çocukları polis, uzman çavuş, öğretmen ve fabrika işçisi gibi olanları arayıp tehdit ettiler. ‘Çocuklarınızı işten çıkarırız, süreriz’ dediler. Bunun birkaç örneği de var. FETÖ’den atılan kaç kişi varsa topladılar, ‘sizi tekrar göreve iade edeceğiz’ şeklinde kandırmacalara girdiler. Yani bizim bunlara karşılık avukatlarımız vardı. Seçim gecesi evlere girenlerin fotoğraflarını çektik, belgeledik. Fakat vatandaş korktuğu için ifade vermedi. Ak Parti İl Başkanı yaptığı açıklamada açık açık bunu beyan ediyor. Eğer halka baskı olmasaydı biz kazanmış olacaktık. Tehditlerin tamamının ispatı bizde var. Aldığımız oy bizim potansiyelimizi gösteriyor ama bizim hakkımız burada gasp edilmiştir. Burada Vatan Partisi’ne haksızlık yapılmıştır.” ‘

 

 

SEÇİM İDEAL SÜREÇTE İŞLEMEDİ’

 

Belediye Meclis Üyesi Yıldırım sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Bize haksızlık yaptılar. Kaymakam, milletvekilleri hatta hakimler bile seçim sonuçlarını etkilemek için buraya geldiler. Bu ideal sürecinde işleyen bir seçim değildi. İnsanlara yaptıkları baskıyla seçimi aldılar. Parti avukatlarımız şu an konuyla ilgileniyor. Biz kazanacaktık fakat halkı, çocuklarını işten atmakla tehdit ettiler. Muhtarları toplayıp ‘bize çalışacaksanız’ diyerek tehdit de etmişler.”

 

 

‘VATAN PARTİSİ KİTLESELLİŞYOR'

 

Suvarlı Belediye Meclisi Üyesi Cafer Sincer, Ak Parti ve MHP ittifakına karşı verilen mücadelede yüksek bir oy alındığını, bu sonucun Vatan Partisi’nin kitleselleşmeye başladığının bir kanıtı olduğunu vurguladı. Sincer, şöyle konuştu: “Vatan Partisi, Türkiye’de kendi adıyla girdiği bir seçimde ilk defa üç Belediye Meclisi Üyesi çıkardı. Yüzde 43.6 oy aldı. Adayımız Gazi Sabancı girişimci çalışkan bir insan. Kendi beldesine yatırımlar yapmış biri. Eğer kazansaydı daha fazlasını yapabilirdi. Fakat bu sonuç kitleselleşmeye başladığımızın bir kanıtı. Başkan adayımız Ak Parti ve MHP ittifakına karşı verdiği mücadelede yüksek bir oy aldı. Bu çok önemli. Vatan Partisi adına çıkarılacak en önemli derslerden biri yerelde doğru adayları seçersek iyi sonuçlar elde edebiliriz.”

 

 

RANTÇI DAVRANIŞLARA KARŞI DURACAĞIZ

 

“Mecliste Ak Parti Belediyesi’nin yapacağı doğru işleri Belediye Meclisi’nde destekleyeceğiz. Fakat kendi parti politikalarımıza karşı rantçılık gibi davranışların karşısında duracağız. Bölgenin esas gelir kaynağı olan antep fıstığının da mücadelesini vereceğiz. Burada üretilen fıstıklar ya tüccara kalıyor ya da hak edilmediği fiyatlara satılıyor. Bu da çiftçiyi mağdur ediyor. Biz burada çiftçi kooperatifleri ve hayvancılık kooperatifleri kurmayı belediyeye önereceğiz. Belediye Meclisinden bu önerileri yapmak için elimizden geleni yapacağız. Sayın Genel Başkanımızın Urfa’nın Bilecik Belediyesi’nin fıstığını Çin’e satmak için bir fikir birliğine vardıklarını biliyoruz. Aynı şey bizim için de geçerli. Suvarlı ve çevre beldelerinin fıstıklarının Çin’e satılmasını gündemimize koyacağız. Başarılı bir seçim geçirdik. Kısa bir kampanya dönemi vardı. Genel Başkanımız sayın Doğu Perinçek’te geldi. Küçük bir belde burası. 600 kişiye yakın vatandaş yani nüfusun yüzde 40’ı Doğu Perinçek’i dinlemek için geldi. Yoğun bir ilgi vardı. İnsanlar Vatan Partisini tanımaya başladıklarını söylediler.”