Utku Reyhan: Pompeo'nun Türkiye'ye girişine müsaade edilemez

Genel Sekreterimiz Utku Reyhan, ABD’ye verilmesi gereken yanıt için hükümete şu çağrıda bulundu

Tarih:

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yapacağı Türkiye ziyaretinde, diplomatik teamülleri açıkça çiğneyerek resmi muhataplarıyla görüşmeyecek olması ve Fener Rum Patriği’ni ziyaret edecek olmasının kabul edilemeyeceğini açıkladı. Reyhan, ABD’ye verilmesi gereken yanıt için hükümete şu çağrıda bulundu:

 

“ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasına göre Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cuma gününden başlayarak 10 günlük Avrupa ve Batı Asya turuna çıkıyor. Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek. Pompeo, diğer ülkelerde devlet ya da hükümet başkanlarıyla görüşürken, Türkiye programında sadece Fener Rum Rum Patrikhanesi ziyareti yer alıyor.

 

“Bu durum diplomatik teamüllere açıkça aykırıdır. ABD Dışişleri Bakanının muhatabı, Fener Rum Patriği değildir. Üstelik ABD'nin ziyareti duyuran resmi açıklamasında Fener Rum Patriği için ‘Konstantinopolis Ekümenik Patriği’ ifadesini kullanılmıştır. Bu, hem Anayasamızın hem de Lozan  Antlaşması'nın açıkça ihlâlidir. Fener Rum Kilisesi kanunlarımıza göre yalnızca, Fatih Kaymakamlığına bağlı dini bir kurumdur. Patrikhane'ye ‘ekümenik’ gibi evrensel ve Türkiye'nin egemenliğini tanımayan sıfatlar takan Pompeo, Türkiye'ye sokulmamalıdır.”

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.