Honaz'da Üretim Devrimi Kurultayı yapıldı

ESK ve TMO piyasaya müdahale etmeli

Tarih:

Vatan Partisi tarafından düzenlenen Üretim Devrimi Kurultaylarının 111’incisi Denizli’nin Honaz ilçesinde toplandı. Denizli Tarım Platformu Başkanı Veteriner Hekim İrfan O. Hatipoğlu, üretici örgütlenmesine vurgu yaptı. Üretici Erkin Uysal da çözümün devletçi ekonomide oluğunu söyledi.

 

Kurultayı yöneten Vatan Partisi İl Başkanı Mehmet Çobanoğlu, “Sorunlarımız var ama sürekli sızlanmak yetmiyor, üretmek gerekiyor. Çiftçimizin, sanayicimizin bugün çözüme ihtiyacı var. İşte biz de çözüm sunuyoruz.” dedi.

 

 

‘KÖYLÜ YUMURTAYI MARKETTEN ALIYOR’


Kurultayın konuşmacılarından Denizli Tarım Platformu Başkanı Veteriner Hekim İrfan O. Hatipoğlu, 1980 sonrası uygulanan ekonomik politikaların üretimi yok ettiğini belirterek bu durumun gıda güvenliğimizi tehlikeye attığını söyledi. Hatipoğlu şöyle devam etti: “Atatürk ‘Köylü milletin efendisidir’ dedi ama uygulanan yanlış tarım politikaları sonucunda köylü hem efendiliği hem de üretimi bırakmak zorunda kaldı. Tüketim toplumu haline getirildik. Üretimden o kadar koptuk ki en küçük yerleşim biriminde yaşayan köylü 3-5 tavuk besleyip yumurta üretmek yerine marketten alır hale geldi.”

‘ÜRETİMDE VE TÜKETİMDE İSRAF ÖNLENMELİ’


Hem üretim sırasında hem de tüketimde israfın önlenmesini isteyen Hatipoğlu, “Zor koşullarda üretilen ürünler kolayca heba edilmemeli. Örneğin 2020 yılında 63 üründe ürünün yüzde 10’u sofraya gelmeden israf edilmiş. Tarımda sorunların çözümü, üretici örgütlenmesinden geçiyor. Bunun temeli de kooperatifçiliktir. Ancak son zamanlarda belediyelerin önderlik ettiği çok sayıda kadın kooperatifleri açıldı. Buralarda bir sorun var. Belediyenin amacı ile kadınların amacı her zaman tam örtüşmüyor. Belediye ‘nasıl siyasi rant elde edebilirim’ diye düşünürken kadınlarımız ‘nasıl gelir elde edebilirim’ diye düşünüyor. Kadınlarımızın örgütlü tarımsal faaliyete olan inancını yok etmeden gerekli doğru önderlikler yapılmalı.” diye konuştu.

 

 

‘TMO PİYASAYA DAHA ÇOK MÜDAHALE ETMELİ’


Hayvancılıkla uğraşan Erkin Uysal da söz alarak devletin baba olduğunu söyledi, çözümün devletçi ekonomide olduğunu ifade etti. Uysal, ESK, TMO gibi kurumların piyasaya daha çok müdahale etmesini istedi. Uysal, “Tüm zor koşullara rağmen vatanımızı ve halkımızı sevdiğimiz için üretime devam edeceğiz.” dedi.      

 
 

‘GÖÇ TERSİNE ÇEVRİLMELİ’


Denizli Vatan Partisi Çiftçi Bürosu Başkanı Ahmet Gündüz de yaptığı konuşmada tarımsal faaliyetin mutlaka planlanması, üreticinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Gündüz şöyle konuştu:

 

“Doğrudan destekleme üretene yapılmalı, Honaz’da bir fidan ıslah ve üretim merkezi kurulmalı, tarım sigortası desteklenmeli ve çiftçinin borcu silinmelidir. Üretimden satışa kadar hizmet eden ve devletin denetimi ve desteği olan kooperatifler kurulmalıdır. Ayrıca üreticilerin eğitimi gerçekleştirilmeli, üreticiler bilinçlendirilmeli. Devlet tarımsal girdilerin üretimini gerçekleştirmeli ve bunlar, çiftçimize en ucuz şekilde vermelidir. Yani devletin gübre fabrikası olmalı, bizi özel sektörün kâr hırsından korumalıdır. Ülkede üretilen ürünlerin korunması gerekir. Benim ülkemde pamuk üretiliyorsa kimse dışarıdan pamuk almamalı. Alıyorsa da yüksek gümrük duvarları olmalı. Kentlere olan göç tersine çevrilmeli ve köylerde üretim çağındaki bireylerin sayısı artırılmalıdır. Çözüm için ayağı toprağa basanlar iktidar olmalı. Sözün kısası üretenlerin milli hükümeti olmadan sorun çözülmez. Gidiş o yönedir. Gelecek güzel günler yakındır.”