Hatay Üretim Devrimi Kurultayları Eylül'de yapılacak

Kurultaylar bizzat üreticinin bulunduğu alanlarda gerçekleştirilecek

Tarih:

1/2
2/2

Vatan Partisi Bölgede çözüm kurultayları düzenlemeye hazırlanıyor. Çözüm kurultaylarını salonlar yerine çiftçilerin bulundukları köyler ve üretim alanlarında gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

 

Vatan Partisi bir süredir Türkiye’nin değişik bölgelerinde “Üretim Devrimi Kurultayları” düzenlemektedir. Kurultaylar bizzat üreticinin bulunduğu alanlarda gerçekleştirilmektedir.

 

Üretim Kurultaylarını bu kez Güney bölgelerinde gerçekleştirmeyi hedeflemekte ve çiftçilerin sorunlarını bölgeden değerlendirerek, çözüm önerilerini üreticilerle yüz, yüze görüşerek yapılacağı belirtilmiştir.

 

Vatan Partisi Örgütlenme Bürosu Yöneticilerinden Ahmet Suseven, güney illerinde Mersin, Adana, Hatay ilinde il ve ilçelerde toplantı gerçekleştirdi. Ahmet Suseven yaptığı toplantılarda partinin örgütlenmesi, mali konulardaki yeni atılımları ve çözüm kurultaylarını gündeme getirdi.

 

Çözüm kurultaylarına Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek katılacağını belirten Ahmet Suseven, “Üç ilimiz de toplantılar gerçekleştirdim. Toplantılarda yöneticilerimiz kurultayların yapılması konusunda son derece istekli olduklarını gördüm. Bu anlamda Mersin, Adana, Hatay gibi üreticilerimizin yoğun bulundukları illerimizin ötesinde, gıda teminimiz açısından Türkiye’yi besleyen yerlerimizdir. Çukurova, Amik Ovası önemli ovalardır. Pamuk, buğday, mısır üretimi açısından Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamada önemli ekim alanlarıdır.”

 

Ahmet Suseven Hatay ilinde il binasında, İskenderun ilçede, Kırıkhan ilçede yaptığı toplantıları şöyle değerlendirdi. “ Hatay’da İl binasında, İskenderun ilçe ve Kırıkhan ilçemizde toplantılar gerçekleştirdim. Toplantılarda Hatay’ın Amik Ovası etrafındaki köylerde Genel Başkanımızın katılacağı kurultaylar olması noktasında parti yöneticileriyle ortak kararlar aldık. Kurultaylarımız Eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Önceki toplantılarımız salonlarda yapılıyordu, bu kez kurultaylarımızı köylerde, üretim alanlarında yapmayı planlıyoruz. Genel Başkanımız Doğu Perinçek, bizzat çiftçilerimizle yüz, yüze görüşüp, sorunlarını dinleyecek ve partimizin çözüm önerilerimizi sunacaktır.” dedi.

 

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, Hatay’ın Amik Ovasında çiftçilerimizin önemli sorunları olduğunu belirterek şunları söyledi. “Amik Ovamız, son derece verimli ovadır. Ovada: Pamuk, buğday, mısır, havuç, kavun, karpuz ekimi yapılmaktadır. Üreticilerimiz gayretli ve üretim sahalarında bütün gücü ile çalışmaktadır. Ancak; Amik Ovasının kışın sular altında kalması, yazın da kuraklıktan ekilenlerin verimsiz olması morallerini bozmaktadır. Öncelikle Reyhanlı Barajının acilen eksiklerinin tamamlanması ve üreticilerimizin su sorunun çözülmesi gerekmektedir. İkinci sorun ise ürettiklerinin yeterince para etmediğidir. Üreticilerimiz devletten bu konuda yardım talebinde bulunmaktadır. Hasat dönemindeki fiyatların düşüklüğü, mazot, gübre, elektrik gibi girdilerin yüksekliği, çiftçinin masraflarını katlamaktadır. Devletin girdiler konusun da yeterli yardımı görmediklerini ifade ediyorlar.”

 

Yunus Özgür Yıldırım “Çiftçi Kurultayları için kolları sıvadık ve ovadaki bütün köylerimizi gezerek, üreticilerimizle ortak kurultay düzenleyerek, çözüm konusunda ortak düşünceler üreteceğiz. Özellikle çiftçilerimizin bizimle iletişime geçerek, kurultaylar konusunda önerilerini bekliyoruz. Zaten biz köylerimizi, üretici çiftçilerimizi ziyaret ederek, fikirlerini alacağız. Kurultayların nasıl yapılması konusunda bizlere önemli katkılar sunacaklarını düşünüyoruz.” dedi.