Doğu Perinçek: KKTC'nin tanınması için NATO'dan çıkalım!

Genel Başkanımız Dr. Doğu Perinçek, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Tarih:

Bugün Kıbrıs Barış Harekâtının 48. yıl dönümü. Kutlu olsun! Başta Kıbrıs davasının lideri ve KKTC'nin kurucusu Sayın Rauf Denktaş olmak üzere, Kıbrıs Türkü'nün özgürlük, kurtuluş ve devletleşme mücadelesi uğruna can veren şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

 

Bugün Kıbrıs davası için temel görev, KKTC'nin bir devlet olarak tanınmasını sağlamaktır. Avrasya merkezli doğru dış siyasetlerle KKTC'nin Rusya, Çin, İran, Suriye, Türk devletleri, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri tarafından tanınması mümkündür. 

 

Özellikle Rusya'nın Ukrayna Harekâtı sonrası oluşan yeni durum, KKTC'nin Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülke tarafından tanınması için altın bir fırsat yaratmıştır. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ve KKTC'ye olduğu gibi, Rusya'ya karşı da düşmanca tavır almışlardır. Bu koşullarda Türkiye'nin Kırım, Abhazya, Donetsk ve Lugansk konusunda atacağı adımlar hızla karşılık bulacak ve KKTC'nin Rusya tarafından tanınması sağlanacaktır. 

 

Vatan Partisi'nin girişimleri sonucu Abhazya, KKTC'yi tanıma kararı almıştır. Bu aslında Rusya'nın da KKTC'yi tanımaya hazır olduğunu göstermektedir. Yine Vatan Partisi, Çin'den Mali'ye, Meksika'dan İran'a dünyanın dört bir tarafında KKTC'nin tanınması için çalışma yürütmekte ve sonuç almaktadır.

 

Gelinen süreçte, sadece "iki devletli çözüm" demek bir sonuç getirmiyor. Bunun sözde kalmaması için Türkiye ve KKTC'nin girişimlerde bulunması gerekiyor. Maalesef böyle bir çaba görülmüyor. Fırsatlar değerlendirilmiyor. 

 

Türkiye'nin NATO üyeliği, KKTC'nin NATO dışı dünya tarafından tanınmasını da engellemektedir. NATO üyesi, dış siyaseti zikzaklı bir Türkiye güven vermemektedir. Buradan soruyoruz. ABD başta olmak üzere NATO ülkeleri mi KKTC'yi tanır, yoksa Rusya, İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, Pakistan, Çin, Venezuela gibi NATO tehdidine direnen ülkeler mi? 

 

Vatan Partisi'nin merkezinde yer alacağı Üreticilerin Millî Hükümeti Türkiye'nin NATO üyeliğine son verecek, KKTC hükümeti ile birlikte KKTC'nin bir devlet olarak tanınmasını sağlayacaktır.

 

 

Dr. Doğu Perinçek

Vatan Partisi Genel Başkanı