Doğu Perinçek'in sözleri Rus basınını salladı

Doğu Perinçek'in Biden'ın 'soykırım' kararıyla ilgili Rus haber ajansı TASS'a verdiği röportaj, 30'dan fazla Rus yayın organında yer aldı

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Rusya'nın resmi haber ajansı TASS'a, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini değerlendirdi. Biden'ın tepki çeken açıklamasının ardından, Türkiye ve Rusya’nın yakınlaşacağını belirten Perinçek, "Bu tavır Türkiye, Asya, Rusya ve Çin’e yönelik bir saldırıdır" ifadelerini kullandı. Perinçek, değerlendirmesini şu sözlerle sürdürdü:

 

"Biden'ın açıklaması insan haklarıyla alakalı değildir. Ve bu olay tarihsel tartışma çerçevesinde değerlendirilemez. Biden, daha sonra Rusya ve Çin’e karşı tedbirler alabilmek için Türkiye’den başlayarak harekete geçti."

 

Perinçek, röportajında İncirlik Üssü'nün derhal Türkiye tarafından kontrol altına alınmasını ve 15 gün içinde ABD askerlerinin üssü terk etmesini istediklerini de vurguladı.

 

 

RUS BASININDA GENİŞ YER BULDU


Doğu Perinçek'in sözlerini 30'dan fazla Rus haber sitesi manşetine taşırken, Rusya'nın en çok izlenen tartışma programlarında Perinçek'in açıklamaları konuşuldu. Rus devlet kanalı ve Rusya Savunma Bakanlığı'nın televizyon kanalı Zvezda da Perinçek'in açıklamalarına yer verdi. Önemli Rus yayın organlarından Komsomolskaya Pravda, Vzglyad, Tsargrad, İzvestiya ile Rus alt parlamentosu Duma'nın resmi gazetesi Parlamentskaya Gazeta da Doğu Perinçek'in değerlendirmelerini paylaştı. Rus basınının yanında Sırbistan ve Bulgar medyası da haberi paylaşanlar arasındaydı.

 

 

İNCİRLİK KAPATILSIN EYLEMLERİ


Vatan Partisi'nin "soykırım" kararının ardından yaptığı eylemler de Rus basınında geniş yer aldı. Adana'da İncirlik Üssü'nün önünde düzenlenen "İncirlik ABD askerlerine kapatılsın" eylemi neredeyse tüm resmi ve özel yayın organlarında yer aldı. Özelikle Vatan Partisi'nin Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu tanıma çağrısı başlıklara taşındı. Eylemleri veren yayın organlarının içinde Rus devletinin resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta, Russia Today, Ria Novosti, Vesti gibi önemli yayın organları yer aldı.

 

 

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN ABD'YE 'SOYKIRIM' YANITI


Çin'in Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili kullandığı ''soykırım'' tanımına yönelik eleştirisini paylaştı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CRI Türk'te Güçlü Özgan ve Barış Mutlu’nun hazırlayıp sunduğu ''Manşet'' programına konuk oldu. Perinçek programda, ABD Başkanı Joe Biden’ın ''soykırım'' açıklamasını değerlendirdi. Perinçek soykırım yalanını, ABD'nin hasım ilan ettiği ülkelere karşı kullandığı bir silah olarak yorumladı. Çin'in Ankara Büyükelçiliği Perinçek'in röportajını sosyal medya hesabından paylaştı. Programın YouTube bağlantısını takipçileriyle paylaşan Büyükelçilik, Doğu Perinçek'in ''Soykırım, ABD'nin hasım ilan ettiği ülkelere karşı kullandığı bir alet'' değerlendirmesine paylaşımında yer verdi.

 

 

'TARİH KİTAPLARININ DEĞİL KARARLARIN BAĞLAYICILIĞI VAR'


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusa Kanal'da Çıkış Yolu programında Biden'ın açıklamaları ve 1915 tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Tarih tartışmalarının hiçbir sonuç getirmeyeceğini vurgulayan Perinçek “Götürün Almanya’nın önüne yüz bin tane kitabı koyun, belge koyun. Bu şekilde bir devleti ikna edebilir misiniz?” diye sordu.

 

“Bizim tezimiz meseleyi konuyu hukuk cephesinden kesin çözmek” diyen Perinçek şöyle devam etti: “AİHM ikinci dairede Perinçek İsviçre Davasında, Büyük Dairedeki davada, arkasından 2017 yılında Ali Mercan İsviçre Davasında üç tane hüküm verdi. Afrika ile ilgili soykırım yargılamalarında ve Hırvatistan kararlarında hep Perinçek-İsviçre davasına dayanma var. Ve bir yerleşmiş yargı kararı oluştu. AİHM'in bu içtihadına dayanarak Fransız Anayasa Komisyonu, Fransız Meclisi'nin aldığı soykırım kararına 'hayır alamazsın' diyor. Fransız Anayasa Mahkemsi bakın şu kadar kitap ve belge var diyerek Fransız Meclisi'nin kararını iptal etmiyor. Fransa'nın Anayasa Komisyonu AİHM’in hükmünü götürüp koyarak Fransız Meclisinin kararını iptal ediyor.

 

Biz bu davayı kazandık. İsviçre Federal Mahkemesi bana verilmiş olan cezayı kaldırdı. Hadi gidin İsviçre Federal Meclisinin önüne 10 bin kitap koyun, tarih tartışması yapın... Öyle çözüm yok. Ama AİHM hüküm verdiği zaman İsviçre Federal Mahkemesi hizaya giriyor, Fransa Anayasa Komisyonu hizaya giriyor. Veya İsveç'te bir Ermeni anıtı dikmek istediler, arkadaşlarımız orada idare mahkemesinden karar çıkarttı. Peki neye dayanarak çıktı? AİHM'e dayanarak.... Çünkü bağlayıcılığı var.”