Doğu Perinçek'in Dünya İslami Uyanış Kurultayı konuşması Türkiye gündeminde

Dünya İslami Uyanış Kurultayının Afganistan başlıklı toplantısında, Türkiye'den Vatan Partisi adına Doğu Perinçek konuşma yaptı

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek'in, İran Rehberliği Dış İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin başkanlığını yaptığı Dünya İslami Uyanış Kurultayının Afganistan başlıklı toplantısında, Türkiye'den Vatan Partisi adına Doğu Perinçek konuşma yaptı. Yaptığı konuşma Türkiye'nin gündemine oturdu.

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in, Dünya İslami Uyanış Kurultayının Afganistan konulu toplantısında yaptığı konuşma, FETÖ'cüsünden PKK'lısına, CHP'lisinden Ak Parti içindeki bazı isimlere kadar geniş bir çevreyi rahatsız etti. Tepkilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Perinçek, “Evet, Tahran'daki Dünya İslam Uyanışı Kurultayına Türkiye'den bir tek Vatan Partisi Genel Başkanı çağrıldı. Çünkü ilişikte video olarak sunulan konuşmayı Türkiye'de yapabilecek tek lider Doğu Perinçek” diyerek konuşmasını paylaştı.

 

İşte Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in Dünya İslami Uyanış Kurultayında yaptığı konuşmanın tamamı:

 

Afganistan dünyanın kalpgahında bulunuyor. Ve biz yürekten duygularla Afganistan halkının mücadelesini izliyoruz ve selamlıyoruz. Amerikan emperyalizmine karşı Afganistan halkı bütün dünyaya kahramanlık mesajları verdi ve büyük zafer kazandı. Afganistan halkının, kardeş Afganistan milletinin bu zaferini selamlıyoruz ve yeni zaferler diliyoruz. Kuşkusuz bu Afganistan milletinin birleşmesiyle oldu ve önümüzde de Afganistan’ın bütün taraflarının Afganistan milletini temsil eden bütün örgütlerin birlikte hareket etmesi biz Türkiye halkının, Türk milletinin, Vatan Partisi’nin dileğidir.

 

Biz Vatan Partisi olarak Türkiye’de NATO’ya karşıyız. NATO üslerinin tamamen Türkiye’den temizlenmesi için 60 yıldır mücadele etmekteyiz. Ve Türkiye bugün bu yolda çok önemli adımlar atmaktadır. Türk milleti Amerikan emperyalizmine karşı dünya halkları içinde en ön sıradadır. Türk milleti Amerikan emperyalizmi ile savaşmaktadır. Türk ordusu Amerika emperyalizmi ile savaşmaktadır ve 2015 yılından bu yana Türk silahlı kuvvetleri Amerikan emperyalizminin üzerimize sürdüğü PKK bölücü örgütüne karşı Fetullah terör örgütüne karşı büyük başarılar kazanmıştır. Aynı zamanda Türk ordusu ABD’nin Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde İsrail ile birlikte kurduğu Amerika-İsrail koridorunu yarıp geçmiştir. Dolayısıyla biz de Türk milleti olarak, Türk ordusu olarak ve Türk devleti olarak hem bölge halklarının hem de Afganistan halkının mücadelesine Türkiye’den kardeş dayanışmasını ve desteğini gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz.

 

Afganistan halkının Amerikan emperyalizmine karşı, NATO müdahalelerine karşı, NATO tertiplerine karşı bundan sonra yürüteceği mücadelede emin olun Türk devleti, Türk milleti ve en başta Vatan Partisi sizinle birlikte olmaktadır ve size teşekkür borçluyuz. Amerika’ya kahramanca direndiniz başınızı dik tutunuz, size sonuna kadar güveniyoruz.

 

İran ve Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinin birliği, Orta Asya devletlerinin birliği, Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi diğer bütün Asya’nın önemli ülkelerinin birlikte hareket etmesi, Amerikan emperyalizminin planlarını bozmaktadır ve bundan sonra da bozacaktır. O bakımdan biz bölge ülkelerinin ve bütün Asya ülkelerinin ve halklarının, ekonomide, kültürde ve siyasette birliğinden yanayız. Bu birliğin daha da güçlenmesi daha ileri adımlar atması ve daha iyi biçimlerde hayata geçmesi için mücadelede sonuna kadar varız.

 

Atlantik çağının sonuna geldik. Atlantik’in merkezinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri çöküş dönemine girmektedir. Amerikan emperyalizminin artık dünyada Asya’da ve Afganistan’da elinden gelen yapabileceği tertip, baskı, zulüm, zorbalık, hıyanet bunların sonu gelmiştir. Yapabileceği fazla bir şey yoktur. Şimdi yeniden Asya’dan bir uygarlık yükseliyor. Asya uygarlığı paylaşmacıdır. Asya uygarlığı insanlığa kardeşlik getirecektir. Asya uygarlığı kamucudur, toplumcudur. Asya uygarlığı barıştan yanadır ve Asya uygarlığı hegemonyacılığa, zorbalığa, baskıya, sömürüye dünya çapında son verecek uygarlıktır. O bakımdan Asya uygarlığının yaratıcıları olan bütün Asya ülkelerini ve halklarını bu toplantımız vesilesiyle yürekten sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Her zaman beraberiz, her zaman dayanışma halinde olacağız ve Afgan halkının mücadelesiyle el ele olacağız. Beraber ileri büyük bir insanlık davasının peşinde devam edeceğiz.

 

Afganistan halkı her zaman her türlü saldırıya ve donanımlı ordulara tepeden tırnağa direndi, Doğu'nun ve Batı'nın iradesine ve saldırganlığına karşı Afgan mücahitler direndi ve ülkelerinde direniş ve onur bayrağını yükselttiler.

 

Ülkede trajediler yaşandı ve başlangıçtaki yanılsamalara rağmen, ABD’nin kötü provokasyonlarla Afganistan'ın onurlu insanlarını bölmeye çalıştı ve bu onurlu ülkeyi utanç ve yenilgi ile terk etti. Afgan mücahidler ve kötü niyetlerin farkında olan seçkinler ve aydınlar ABD’nin yeni komplolarını boşa çıkaracaktır. İran İslam Cumhuriyeti her zaman İslam medeniyetinin geçmişine büyük katkılarda bulunan onurlu Afganistan halkı arasındaki kardeşliği güçlendirmek istiyor, İran, Afganistan’da binlerce yıldır barış ve dostluk  içinde bir arada yaşayan farklı kabileler arasında çıkabilecek her türlü çatışmanın karşısındadır. Afganistan’da onarmamız gereken hasarlar bulunuyor, birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmek için uyanık olmalıyız.