Doğu Perinçek: Türkiye'ye deniz getireceğiz

"Vatan Partisi’nin Mavi Vatan Belediyeleri, yalnız kıyı kentlerimizi değil, Türkiyemizi denizlere ve okyanuslara açan bir ufukla görev yapacaklar..."

Bu seçim bir bakıma, “Kayseri’ye deniz getirme” projeleri açıklayanlar ile İzmir’e deniz getirecek olanlar arasındaki seçimdir.

 

Atlantik sistemi partilerinin yerel yönetim projelerini, hayâlî denizler getirme vaatleri diye özetleyebiliriz. Bütün belediyeleri borca batırdılar ve kaynakları kuruttular. Ve şimdi uçuk projelerle seçmenin oyunu istiyorlar.

 

Onların Kayseri’ye deniz götüremeyeceklerini herkes biliyor.

 

Vatan Partisi ise, İzmir’e deniz getirecek!

 

Yalnız İzmir’e mi, İstanbul’a, İzmit’e, Trabzon’a, Ordu’ya, Giresun’a, Zonguldak’a, Antalya’ya, Mersin’e ve İskenderun’a da deniz getireceğiz. Bütün kıyı kentlerimizi denize kavuşturacağız. Kaybettiğimiz denizlerimize!

 

Bu işi başaran örnek belediyeler var. Edremit Belediye Başkanımız Kamil Saka, 32 yıllık belediye başkanlığı tecrübesiyle bunu kanıtladı.

 

Kıyılarımızı denize kavuşturmak, aslında Anadolumuzu ve Trakyamızı, bütün Türkiyemizi denizle buluşturmaktır.

 

 

KAYBETTİĞİMİZ DENİZLER

 

Deniz, bu kentlerimizin kıyılarında duruyor. Ama kentlerimizin insanları, artık denizin kıyısında değiller. Kaldı ki, bugün denizlerimiz, dünkü denizlerimiz değil.

 

Atlantik sisteminin belediyeleri, bütün çöpleri halının altına süpürür gibi denizin altına süpürdüler.

 

İnsanlarımız ile denizlerimizin arasına duvarlar ördüler, betonlar çektiler.

 

Liman kentlerimiz vardı, artık onlar liman değil.

 

Kıyılarımızda balıklar ve yosunlar vardı. Şimdi yalnız anıları var.

 

Balıkçılarımız vardı, şimdi sinek avlıyorlar.

 

Vapurlarımız vardı, bizi işimize, sevdiklerimize ulaştıran, artık yalnız özlemlerimizde sefer yapıyorlar.

 

Denizin yosun kokusu vardı, şimdi kanalizasyon kokusu var.

 

Bostancı’da, Moda’da, Florya’da denize girerdik, şimdi İstanbullu denize girmek için Edremit’e, Antalya’ya, Bodrum’a gidiyor.

 

Denizcilik kültürümüz vardı, artık kağıttan kayık yapmayı bile unuttuk.

 

 

KAVUŞACAĞIMIZ DENİZLER

 

İzmir Körfezi, dünyanın ikinci büyük körfezi. Ama o körfez, şimdi İzmirlinin değil. İzmirliyi denize kavuşturacak olan Büyükşehir Belediye Başkanı, Dr. Rifat Mutlu’dur.

 

Yedi Tepeli dünya kentimizde Mustafa İlker Yücel’in Mavi İstanbul Projesi heyecan yarattı, ödüller kazandı.

 

Trabzon’da Şehir Plancısı İnci Güngör, Ordu’da Kemal Sümbül, Samsun’da Haydar Çolak, Rize’de Salih Öksüz, Perşembe’de Yusuf Kırmızı, İnebolu’da Fatma Köprülüoğlu, kentlerimizi fındık kabuğundan çıkartıp Asya’nın Karadeniz limanları yapmak için kolları sıvadılar. Çin’den gelen İpek Yolu’nu Karadeniz ülkelerine Karadeniz limanlarından bağlayacağız.

 

Urla’da millî futbolcumuz Dr. Cenap Yener, Datça’da Ayfer Özarslan, Ayvalık’ta sanayici ve çiftçi Serdar Gürses, Mudanya’da İsmail Tıkır, Tekirdağ’da Kadri Karaoğlu, Dikili’de Mehmet Albayrak, Kuşadası’nda İbrahim Ergür, Bodrum’da Şeref Bozkurt, Fethiye’de Selçuk Selvi, Ortaca’da Selahattin Kozak, Didim’de Deniz Pekşen koyları kıyıları arındıracak, yelkenlere rüzgâr verecekler. Tekneler, yunus balıklarıyla yarışacaklar.

 

Antalya’da tecrübeli turizmci Bülent Okay, Manavgat’ta Ayşe Nalan Lud, Alanya’da Faruk Kurtoğlu, Gazipaşa’da Mehmet Gülcan Rusya’dan, Çin’den Maçin’den gelen konukları denizle ve tarihle buluşturacaklar.

 

Mersin’de Prof. Dr. Lerzan Özgenç, İskenderun’da Beşir Baysoy, İzmit’te Ahmet Şahin, sanayicimizin ve çiftçimizin ürünlerini dünya limanlarına taşıyacaklar.

 

Akdeniz, Ege ve Karadeniz mutfağımızı denizcilikle dünyaya açacağız.

 

 

KAYSERİ’YE DENİZ NASIL GELİR

 

Kıyılarımızda Mavi Vatan Belediyeleri kuracağız. İşte o zaman yalnız İzmir’e değil, Kayseri’ye de deniz getiririz. Anadolu, üç tarafı deniz olan bir yarımadadır. Kıyılarına deniz getirdiğimiz zaman, Anadolu insanı da denize kavuşacaktır.

 

Türkiye’nin geleceği denizlerdedir. Kıyı kentlerimizi denizlere kavuşturmak, limanlarımızı dünya pazarlarına ulaştırmak, Anadolu ve Trakya sanayicisini, çiftçisini ve tüccarını zenginleştirmek için önümüzdeki görevdir.

 

 

ÇAKA BEY’İN DENİZCİ UFKU

 

İzmir’de ilk donanmamızı kuran Çaka Beyler, Orta Asya bozkırlarından gelmişlerdi, ama bakışları denizlerin enginliklerindeydi. O geniş ufukla Bozkırı Denize kavuşturdular. Çaka Bey, 1090 yılının Mayıs ayı başlarında, 17 çektiri ve 33 yelkenlisiyle İzmir’den Ege’ye açılmıştı. İzmir’e atın sırtında gelen akıncılar, beş, on yıl sonra bu kez gemilerin sırtında rüzgârlara yelken açmışlardı. Amiral Soner Polat, Amiral Cem Gündeniz ve Amiral İlker Güven, o büyük denizci mirasını bugünlere taşıyarak Mavi Vatan belediyelerine esin veriyorlar.

 

Vatan Partisi’nin Mavi Vatan Belediyeleri, yalnız kıyı kentlerimizi değil, Türkiyemizi denizlere ve okyanuslara açan bir ufukla görev yapacaklar.