Tehran Times’ta Doğu Perinçek’le röportaj

“Türkiye, İran, Rusya, Suriye ve Irak ortaklığı ABD’nin bölgede sonunu getirecek”

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İran’ın en büyük gazetelerinden Tehran Times’a bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Perinçek, Ankara ve Tahran’ın, Batı Asya’da ABD ve İsrail’e geçit vermeyen iki sağlam kale olduğunu kaydetti. Emperyalizmin ve siyonizmin, iki ülkeye doğrudan saldıramadığını belirten Perinçek, “ABD’nin psikolojik harekât aygıtı, Türkiye ile İran’ın arasına fitne sokmaya, çeşitli tezviratlarla güvensizlik yaratmaya gayret ediyor.” dedi. Perinçek, bu çabaların etkisiz kılınarak iki ülkenin birliği ve kardeşliğinin güçleneceğini vurguladı.

 

ABD’nin, bölgemizdeki işgalini, DEAŞ ve PKK’yı kullanarak korumaya çalıştığını belirten Perinçek, bu planın önündeki engelin, bölge ülkelerinin işbirliğinin olduğunun altını çizdi. Perinçek, Suriye’deki ABD üslerine karşı, bölge ülkelerinin yakında ortak harekâtta buluşacaklarını dile getirdi.

 

İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından katledilmesinin yıl dönümü için de mesaj veren Perinçek, “Batı Asya’da Haçlı emperyalizmine karşı ortak mücadele yürütüyoruz. Süleymani ve Fahrizade bütün müslümanların ve bütün insanlığın şehididir.” ifadelerini kullandı.

 

İran’ın en etkili basın kuruluşlarından Tehran Times gazetesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’le röportaj yaptı. Tehran Times, röportajı “Vatan Partisi Genel Başkanı: Süleymani ve Fahrizade bütün Müslümanların ve bütün insanlığın şehitleri” başlığıyla servis etti. İlk soru da başlıktaki bu tespit üzerineydi. Perinçek, Süleymani ve Fahrizade’nin şehit edilmesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

 

SÜLEYMANİ VE FAHRİZADE HEPİMİZİN ŞEHİDİ

 

“Batı Asya devletlerinin ve halklarının gelecekleri ortaktır. Biz Batı Asyalılar, ABD emperyalizmine ve İsrail Siyonizmine karşı ülkelerimizin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve ekonomilerimizi geliştirmek için mücadele ediyoruz. Bu mücadele, Haçlı emperyalizmine karşıdır. Şehitlerimiz, hepimizin şehitleridir. Zaferlerimiz, hepimizin zaferleridir. Bu nedenle Kasım Süleymani ve Muhsin Fahrizade, bütün müslümanların ve bütün insanlığın şehididir.”

 

Perinçek, Süleymani’nin neden şehit edildiği konusunda şu tespiti yaptı: “Kasım Süleymani, Irak’ın kuzeyinde terör örgütlerine karşı mücadele ederken, bölgedeki halklarla işbirliğine ve eşgüdüme büyük önem verdi. ‘Kürdistan’ adı altında İkinci İsrail Devletini kurma girişimlerine karşı, Arap, Türkmen ve Kürt halklarının ve komşu devletlerin omuz omuza mücadelesi için gerçekçi siyasetler geliştirdi ve etkili bir pratik yürüttü. Hedef alınmasının nedeni de budur.

 

 

ABD DOĞRUDAN SALDIRAMADI

FİTNE GİRİŞİMLERİNDE BULUNUYOR

 

Türkiye ve İran’ın, ABD – İsrail eksenli tehditlere karşı duruşunu değerlendiren Perinçek, ABD’nin iki dost ülkeye karşı nifak girişimlerine şöyle dikkat çekti: “Türkiye ve İran, Batı Asya’da terörizme karşı mücadelenin eksenini oluşturan en etkili ülkelerdir. ABD ve İsrail, bu iki ülkeye doğrudan saldırıya cüret edemedi. Çünkü Türkiye ve İran kaleleri sağlam. O nedenledir ki, ABD’nin psikolojik harekât aygıtı, Türkiye ile İran’ın arasına fitne sokmaya gayret ediyor. En son Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir bu amaçla kullanıldı. Oysa bu şiirden çıkarak yapılan yorumlar, gerçeğe dayanmıyor. Çünkü Erdoğan, konuşmasında Rusya, İran, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve kabul ederse Ermenistan’dan oluşan Altılı Platform önerisini ifade etti. İran ile Altılı Platform kurmak isteyen bir Türkiye’nin İran’a karşı kötü bir kasıt içinde olması düşünülemez. Türkiye’nin ABD ve İsrail’e yaklaşmakta olduğu gibi propagandalar, bütünüyle fitne ve fesattır.”

 

 

ABD VE İSRAİL’İN TÜRKİYE’Yİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMESİ

 

Perinçek, Türkiye’nin de İran gibi emperyalizmin ve siyonizmin hedefinde olduğunu vurguladı. Perinçek, “MOSSAD Başkanı, daha birkaç ay önce  İsrail’in Batı Asya’daki baş düşmanının Türkiye olduğunu ilan etti. İsrail Hükümetinin güvenlik belgelerinde de aynı saptama yapılıyor. Dahası ABD, İsrail, Yunanistan ve Fransa donanmaları, Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye namlularını çevirerek askerî tatbikatlar yapıyorlar. Bu tatbikatlara Tevrat’tan alınan ‘Noble Dina’ ve Yunan Mitolojisinden ‘Nemesis’ gibi intikam çağrıştıran isimler veriliyor. ABD Başkanı Biden, Ocak 2020’de Tayyip Erdoğan’ı yıkma amacını dünya kamuoyu önünde ilan etti. Bu koşullarda Türkiye’nin ABD ve İsrail’e yaklaşması gibi bir ihtimal yoktur. Ama hem Türkiye ve hem de İran’daki Atlantik piyonları, çeşitli tezviratlar yayarak iki ülke arasında güvensizlik yaratma gayreti içindedirler. Bu çabaları etkisiz kılmak, iki ülke arasındaki birliği ve kardeşliği güçlendirecektir.” dedi.

 

 

BÖLGE ÜLKELERİNİN ORTAK HAREKÂTI

 

Atlantik’in bölgemizdeki projelerine karşı bölge ülkelerinin işbirliğine işaret eden Perinçek, şunları söyledi: “ABD, Batı Asya’da kendi silahlı güçlerini kullanarak savaşta ağır kayıplar verdi ve yenilgiye uğradı. Bunun üzerine ‘konsepti’ değiştirdi. Bir süredir ‘vekâlet savaşı’ adı altında terör örgütlerini ateşe sürüyor. Örneğin ABD Başkanı Obama PKK için ‘Bizim Kara Kuvvetimiz’ demişti. ABD, bölgemizde işgal ettiği toprakları, DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerini kullanarak koruma çabası içindedir. Ancak ABD’nin Fırat’ın doğusundaki üslerinin de sonu yakındır. Çünkü Türkiye, İran, Rusya, Suriye ve Irak, önünde sonunda Fırat’ın Doğusundaki ABD üslerini temizlemek için ortak harekâtta buluşacaklardır.”

 

 

ABD’NİN TERÖRİST LİSTESİNDEKİ HEDEF ÜLKELER

 

Perinçek, ABD’nin terörle mücadele eden ülkeleri ve liderleri, “terörist” listesine alması hakkındaki soruya da şu yanıtı verdi: “Batı Asya’da etnik bölücü ve yobaz terör örgütlerinin arkasında ABD ve İsrail var. Bu nedenle terörizme karşı mücadele, emperyalizme ve siyonizme karşı mücadeleden ayrılamaz. İran, bölgemizde ABD ve İsrail tehditlerine karşı kararlı duruşuyla terörizme karşı da güven veren bir konumdadır. Batı Asya ülkelerinin ‘teröristler’ listesi ile Atlantik emperyalistlerinin listesi birbirine karşıttır. ABD ve İsrail, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü için savaşan ülkeleri ‘terörist’ diye suçluyor. ABD’nin Kasım Süleymani’yi ‘terörist’ diye suçlaması, bir psikolojik harekât taktiğidir. Çünkü Süleymani, ABD’nin stratejik piyonları olan  DEAŞ ve PKK/PJAK/YPG/YPD terör örgütlerinin yok edilmesi için çok etkin bir mücadele yürüttü.”