Hatay İl Başkanlığımızdan sendikalara ziyaret

Hatay İl Başkanlığı heyetimiz, Hatay'daki sendikalarla görüşerek emekçilerin gündemiyle ilgili görüş alışverişinde bulundu

Tarih:

1/3
2/3
3/3

‘KIDEM TAZMİNATINA DOKUNMA!’

 

Hükümetin Kıdem Tazminatına ilişkin düzenlemelerle ilgili Hatay Sağlık İş Sendikası Hatay Temsilcisi Hüseyin Künefeci ve Hatay Güvenlik İş Sendikası Temsilcisi Mustafa Kemal Savaş Hükümetin Kıdem Tazminatı konusunda “Bizim çocuklarımızın geleceği ve bizim kazanılmış hakkımızdır” diyerek karşı çıktılar.

 

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, yönetim kurulu üyesi Ali Başkut, Leyla Erk ve TGB Hatay İl Başkanı Alikan Uçan, Sağlık İş Sendikası ve Güvenlik İş Sendikalarını iş yerlerinde ziyaret ederek, kıdem tazminatı konusundaki düzenlemelerin doğru bulmadıklarını ve sendikaların mücadelesine destek ziyaretinde bulundular.

 

Sağlık İş Sendikası Hatay Temsilcisi Hüseyin Künefici ve Güvenlik İş Sendikası Hatay Temsilcisi Mustafa Kemal Savaş, Vatan Partisinin işçilerin “  kıdem tazminatına dokunma” mücadelesine destek verdikleri için teşekkür ettiler.

 

Hüseyin Künefeci “Bizim kazanılmış hakkımızdır. Ömrümüz çalışmakla geçiyor. Kıdem Tazminatı işçinin ve çocuklarının geleciğidir. Bu düzenlemelerin gündeme getirilmesi bile ayıptır. Düzenlemelere derhal son verilmelidir. Zaten her kriz çıktığında işçinin alın teri, göz nuru olan kıdem tazminatı, işçi hakları, ücretler gündeme gelmektedir. Zaten sendika genel merkezlerimiz kararını vermiş ve mücadele başlatmıştır. Bizler de illerde genel merkezimizin aldığı kararları sonuna kadar destekliyoruz. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ında işçiden yana tavır alacağını umuyoruz” dedi.

 

Güvenlik İş Sendikası Hatay Temsilcisi Mustafa Kemal Savaş, “Kriz varsa elbette sorumlusu biz değiliz, faturası bize çıkarılması haksızlıktır. Kıdem Tazminatı masaya yatırılması ise büyük bir haksızlıktır. Bizim emeğimizin elimizden alınması, krizin çözümü olabilir mi? Bizler zaten düşük ücretle çalışıyoruz. Çalışma hayatının bozulması kimin işine yarayacaktır?

 

Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, işçi haklarının saldırı altında olması Türkiye’nin birliğine ve dirliğine hizmet etmeyeceğini ve birliğin ve dirliğin emekçilerin yaşamların daha iyi olması halinde süreceğini belirtti.

 

Yıldırım “ Son dönemlerde çalışma hayatı ile sıkıntılı günler yaşanmaktadır. En kötüsü işçinin kıdem tazminatına bir saldırı ve ortadan kaldırmaya yönelik yasal düzenlemeler başlatılmak istenmektedir. Parti olarak doğru bulmuyoruz. Özellikle işsizlik  sigorta fonu kesintileri artırılmak isteniyor, 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor.

 

Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. 

 

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor.

 

Vatan Partisi Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olduğunun altını çiziyoruz.” dedi.