Dr. Rifat Mutlu'dan Tunç Soyer'e Kıbrıs cevabı

İzmir İl Başkanımız Dr. Rıfat Mutlu'dan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı Kıbrıs açıklamasına yanıt

Tarih:

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Rıfat Mutlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı "Kıbrıs’ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, Ada'yı Kıbrıslılara bırakmak lazım. Filler tepişir, çimenler ezilir. Onlar tepişiyor. Olan Kıbrıslılara oluyor." açıklamasına cevap verdi.

 

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Rıfat Mutlu “Kıbrıs’ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, Ada'yı Kıbrıslılara bırakmak lazım.” “Filler tepişir, çimenler ezilir. Onlar tepişiyor. Olan Kıbrıslılara oluyor.” açıklaması vahimdir.

 

Bu açıklama ne devlet aklına ne de İzmir gibi Yunan’ı denize döken bir kentin belediye başkanının aklına sığar. Tunç Soyer derhal bu büyük hatasından geri dönmelidir.

 

Türk jeopolitiğinin günümüzdeki ağırlık merkezi Doğu Akdeniz’dir.

 

Türkiye’nin çıkarları KKTC’nin çıkarları ile aynıdır. Türkiye KKTC’deki askeri varlığını çektiği anda KKTC anında emperyalistler tarafından işgal edilir ve bağımsızlığından söz edemeyiz.

 

Türkiye hem stratejik hem de ekonomik nedenlerle Kıbrıs’tan vazgeçemez! Kıbrıs Türk’ünün can ve mal güvenliğini sağlamak, Anavatanın boynunun borcudur. Türkiye, Kıbrıs’taki soydaşlarının geleceğini ABD, AB ve Rumların insafına terk edemez! Türkiye, adada tek bir Türk bulunmasa bile yaşam sahasının kalbinde olan bu adaya kayıtsız kalamaz! Geçmişinde imparatorluklar geleneği olan Türkiye gibi önemli bir ülke kendisini karaya hapsedecek gelişmelere seyirci kalamaz! Bir kriz ve çatışma durumunda Ege’den deniz nakliyatı ciddi zorluklarla karşılaşır! Bu durumda Türkiye güneydeki limanlarıyla nefes alır! Kıbrıs terk edilirse, Türkiye bu alanı da kullanamaz; ekonomisi felç olur!

 

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kıbrıs’ın önemini şu sözleriyle vurgulamıştır. “Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece, bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için mühimdir” M.K.Atatürk

 

Tunç Soyer’i uyarıyoruz. Emperyalistlerin dileklerinin sözcülüğünü yapmaktan vazgeçmelidir. Kıbrıs’ın bağımsızlığı Türkiye’nin güvenliğinden geçer." dedi.