Doğu Perinçek: "Strateji için kritik soru: Türkiye’ye tehdit nereden geliyor?"

Perinçek, bazı strateji uzmanlarının ABD ve İsrail'in Türkiye’ye düşmanlıklarını ve tehditlerini hesaba katmadan senaryolar sunmalarına karşı çıktı

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bazı strateji uzmanlarının ABD ve İsrail'in Türkiye’ye karşı düşmanlıklarını ve tehditlerini hesaba katmadan senaryolar sunmalarına karşı çıktı. PKK’yı ve FETÖ’yü üzerimize süren gücün ABD ve İsrail olduğuna dikkat çeken Perinçek, düşmana karşı Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye’de bütüncül stratejinin zorunlu olduğunu kaydetti. Perinçek her yerde kesin zaferin, bu tehdide göre konumlanıp başta Rusya olmak üzere komşularla işbirliği yaparak kazanılacağını vurguladı.

 

Türkiye’nin Libya’da Mavi Vatan için mücadelesi, Suriye’de Türk-Rus işbirliğine karşı saldırılar, Pentagon’un Suriye’nin kuzeyinde artırdığı yığınak, dış siyasetimizdeki stratejik planlamaların ve ittifakların önemini daha da artırdı. CNN Türk’te tartışılan bu konuda Vatan Partisi Genel Başkanı bazı strateji uzmanlarının söylem ve senaryolarına yanıt verdi. Doğu Perinçek, her şeyden önce ülkemize karşı Amerikan ve İsrail merkezli tehdidi saptamanın ve buna göre konumlanmanın zorunlu olduğunu belirtti. Perinçek, “Farklı yerde farklı ülkelerle işbirliği” önerisine karşı, Rusya ve diğer komşularımızla bütünlüklü bir stratejik işbirliğini savundu: “Türkiye’ye tehdit İran’dan mı geliyor, yoksa Suriye’den mi veya Iraktan mı? Gerçekçi olalım. Türkiye’ye tehdit ABD ve İsrail’den geliyor. Doğu Akdeniz’de, Libya’da,  Suriye’de ve her yerde bu devletlerden geliyor. O yüzden biz S-400 alıyoruz ve bu şekilde Tür Ordusu ABD-İsrail’e karşı mevzileniyor. Dolayısıyla, bu bölgelerde bütüncül strateji kurmazsak olmaz. Kesin zafer için bu şarttır. ‘Orada ABD ile burada Rusya ile beraberiz’ gibi yönelimler ihtimal dahilinde değildir. Bunu söyleyenler halkı aldatmış olur”

 

 

15 TEMMUZ’U YAPAN ABD Mİ MÜTTEFİK?

 

Perinçek, ABD’ye karşı Rusya ile stratejik işbirliği kumanın sakıncalı olduğunu ve NATO müttefikliğinin devam etmesinin gerektiğini ileri süren görüşlere karşı çıktı, 15 Temmuz’u hatırlattı: “ABD  ve İsrail, Türkiye’yi kaç yıldır FETÖ’yle, PKK’yla tehdit ediyor? Suriye’de M4 karayolunda Doğu Türkistan İslam Partisi’nin teröristleri Mehmetçiğimizi şehit etti. Doğu Türkistan İslam Partisi’ni destekleyen ABD değil mi? Bugüne kadar Suriye’de 50 bin tır silahı PKK’ya veren kim, ABD değil mi? Madem NATO’daki veto hakkımız önemli ve bunu korumamız lazım; o zaman 15 Temmuz gecesi İncirlik’ten, Eskişehir’den kalkan uçakları neden veto edemedik? ABD o gece, FETÖ ile Ankara’yı işgal etmeye kalktığında,  NATO’daki veto hakkımızı neden kullanamadık?  ABD ile müttefiklik de NATO’daki veto hakkı da kağıt üstündedir!"

 

 

“ABD’NİN KENDİSİ YANIYOR, SAVAŞ ÇIKARAMAZ”

 

Vatan Partisi Genel Başkanı, ayrıca Çin’e baskı uygulayan ABD’nin savaş çıkarma ihtimalinin olup olmadığına ilişkin görüşlerini paylaştı. Perinçek, ABD’nin iç sorunlarının büyümesine dikkat çekti:  “ABD son zamanlarda hem Pentagon hem CIA hem de Dışişleri ortak savaş oyunları yaptılar. Bu savaş oyunlarının hepsinde ABD, Çin’le ve Rusya’yla savaşı kaybettiğini saptıyor. ABD’nin Pasifik’te de Çin’le savaşma şansı yoktur. Yenileceği savaşa da girmez. ABD’nin dolar saltanatı yıkılıyor. ABD içe dönmek zorunda işsizlik artıyor, Koronavirüs krizi var, şimdi protestolarla başı dertte. ABD’nin kendisi yanıyor, nasıl savaş çıkaracak? ABD silahlı gücü, dünyaya hükmedecek özelliklerini kaybetti.”