Doğu Perinçek: Libya ve Suriye'deki Türk-Rus işbirliği Amerika'yı kaygılandırdı

Amerika'nın Libya'da üs kurma iddialarıyla ilgili Genel Başkanımız Dr. Doğu Perinçek açıklamalarda bulundu

Tarih:

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yaptığı “PKK’yı bitir” çağrısıyla ilgili “Türkiye ve Suriye’nin irade ve anlayış birliği oluşmuş durumda. Bu anlayış birliğinde Rusya da İran da var” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de PKK terör örgütünün varlığını sürdürdüğü bölgelerin, Suriye tarafından temizlenmesi gerektiğini belirtmiş ve bölücü terör örgütünün kontrolü altındayken bölgede çözümün zor olduğunu dile getirmişti. Erdoğan “Bunu çözdükten sonra İdlib’de ve diğer bölgelerde sorunların çözümü daha kolay” demişti.

 

 

‘KALICI BİR ATEŞKESE DİKKAT ÇEKİYOR’

 

Perinçek, Erdoğan’ın konuşmasını şöyle değerlendirdi:

 

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşması tarihi önemde. 5 Mart Moskova Erdoğan-Putin görüşmesinden çıkan kararların sürdürüldüğü görünüyor, burada bir kararlılık görünüyor. Barış adına, Türkiye’nin toprak bütünlüğü adına, terörle mücadele adına ve bütün Batı Asya ülkeleri ile Türkiye-Rusya arasındaki dostluk adına son derece önemli ve sevindirici bir konuşma. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız kalıcı bir ateşkese dikkat çekiyor. Yani şu anki ateşkes geçici ateşkes, çözüm kalıcı olmalı. Kalıcı çözümün yolu da çok basit, Suriye’nin üçte birini kontrol eden PKK/YPG’nin temizlenmesi çağrısında bulunuyor. Bu bakımdan da tarihi bir önemde konuşma. Suriye de zaten buna hazır. Fırat’ın doğusunda ve Suriye’nin her tarafında PKK’nın, YPG’nin Suriye hükümeti tarafından temizlenmesi Cumhurbaşkanı’nın da belirttiği gibi İdlib’de de çözümü kolayca getirecek. Yani Suriye hükümetine, Rusya’ya ve İran’a diyor ki, PKK’yı YPG’yi temizleyin, bu hepimizin sorunu, bunun arkasından İdlib’i de hep beraber kolayca çözelim. Bu süreçte birtakım kışkırtmalar olabilir. Çünkü geçici bir ateşkes ve geçici bir çözüm var. ‘Kara kedi’ler de uyumuyorlar, faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu geçici ateşkesi dinamitleyecek ve bozacak; Türkiye ile Rusya, Suriye ve İran’ın arasında düşmanlıklar kışkırtacak düşmanlıklar, ABD’den ve İsrail’den beklenebilir. Burada da herkesi duyarlılığa çağıran bir konuşma yaptı. Bu konuşma sevindirici, ufuk açıcı ve Suriye’ye, Rusya’ya ve İran’a çözüm yolu gösteren bir konuşma.

 

 

‘TÜRKİYE VE SURİYE’NİN ANLAYIŞ BİRLİĞİ OLUŞTU’

 

“Suriye tarafı zaten buna hazır. Suriye, 14 Eylül’de Birleşmiş Milletler (BM)’e bir mektup yazarak PKK’nın bir terör örgütü olduğunu ve Suriye’nin bu terör örgütünü temizleyeceğini belirtmişti. Yani BM’nin kayıtlarına geçmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın da konuşmasında Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi bütünlüğüne işaret var. Cumhurbaşkanımız sadece Suriye’nin toprak bütünlüğünün değil siyasi birliğinin de Türkiye için öneminden bahsetti. Orada federasyon ve özerklik gibi çözümlerin Türkiye tarafından kabul edilmeyeceğini belirtti. Aynı tavır Suriye’de de var. Suriye kendi içinde federe devletleri kabul etmiyor. Sayın Beşar Esad’ın açıklamalarında, PKK/YPG’nin ABD’nin kuklası olduğu ve kendi vatanlarına ihanet ettikleri defalarca belirtildi. Bu bakımdan Türkiye ve Suriye’nin irade ve anlayış birliği oluşmuş durumda. Bu anlayış birliğinde Rusya da İran da var.”

 

 

‘RUSYA-TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ LİBYA’DA DA KENDİNİ GÖSTERİYOR’

 

“Moskova’da yapılan görüşmelerin sadece İdlib ve Suriye konusunda olmadığı biliniyor zaten. Cephe geniş. Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Ege, oradan Suriye ve Irak’ın kuzeyinden Hürmüz Boğazına ve hatta Karabağ’ın işgaline doğru uzanan coğrafyada, Türkiye, Rusya ve bunlarla birlikte İran, Suriye ve Irak’ın da ortak bir tavra doğru gittiği görünüyor. Libya’da önemli gelişmeler var. Bloomberg’de bir yayında Libya Meşru Hükümetinin içişleri bakanının bir tavrına yer verildi. Bu Anadolu Ajansı’nda yanlış anlatıldı. Anadolu Ajansı’nda ‘ABD’nin orada bir üs kurması için davet edildiği’ gibi yer aldı. Halbuki yayınlara ve açıklamalara bakılınca ABD’nin davet edilmesi değil ABD’nin üs kurmasının engelleneceği belirtiliyor. Aynı zamanda ABD’nin Libya’da bir üs kurmak için bazı faaliyetler içinde olduğuna hatta Libya hükümetini bu açıdan bölmek istediğine dair bilgileri Rusya’dan almış bulunuyoruz. İdlib’de kolayca çözüm gibi Libya’da da kolayca çözüm, Moskova’daki anlaşmada var. Yani Libya’da Rusya kesinlikle Libya’yı bölmeye kalkanları desteklemeyeceğine dair Türkiye’ye kesin taahhütlerde bulunmuş gibi görünüyor. Suriye’deki Rusya-Türkiye işbirliği, Libya’da da kendini gösteriyor. ABD de bu nedenle büyük bir telaşa düştü. Türkiye ve Rusya’nın arasını açmak için Batılı bazı Atlantik güçlerini seferber ettiği ve Türkiye’nin içindeki bozguncuları fitillediği, olaylardan anlaşılıyor.”