Doğu Perinçek: "Krizden üretim devrimiyle çıkmak dışında çare yok"

Genel Başkanımız Doğu Perinçek, dolar operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulasal Kanal’da Can Karadut’un sunduğu Haber Artı programına bağlanarak dolar operasyonuyla ilgili açıklamalar yaptı.

 

Perinçek özetle şunları söyledi:

 

“Sayın Berat Albayrak'ın konuşmasını baştan sona dinledim. Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını da dinledim. Albayrak'ın konuşmasını seyrederken sanki 'Olacak O Kadar' programını izliyor hissine kapıldım. Ciddiyet, devlet adamı ağırlığı göremedim. Bu içine girdiğimiz durum ancak devlet ağırlığıyla devlet birikimiyle üstesinden gelinebilecek bir durum. Özel sektör de çözümü devletten bekliyor. Hazine maliye bakanının ağzına bakıyorlar. Onlar da umduklarını bulamadı. Mali çevreler ve ekonomi çevreleri, iş dünyası, sendikalar, hiçbir kurumun, toplumun bu konuşmadan bir şey anlamadığı tepkilerden de görülüyor. Bu sistem çökmüştür. Bunu seçime giderken de ifade etmiştik. Diğer partiler Türkiye'nin içine girdiği durumu hafife alan yorumlar yaparken Vatan Partisi, "Türkiye bir çöküşün eşiğindedir." dedi. Turgut Özalların kurduğu Erdoğanların uyguladığı borçlanma ekonomisi denilen neoliberal sistem çökmüştür. Sayın Berat Albayrak'ın devlet adamı edasıyla bağdaşmayan konuşmasının bize hissettirdiği bu. Çıkmazdalar, çünkü sistemleri çökmüştür. Bundan başka bir sistemden haberleri, kadroları yok. Bu yönetim Türkiye'nin karşılaştığı bu vahim tablo karşısında zavallı durumda.

 

“Bugün Sayın Berat Albayrak’ın ve Sayın Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında edebiyat var, hamaset var, milleti dolduruşa getirmek var ama çözüm yok. Mecliste olan diğer partilere bakıyoruz onlarda da hiçbir çözüm yok. Hatta onlar daha perişan durumdalar.

 

“Bu sistemin içinde bir çıkış yolu kalmamıştır. Özel sektörün temsilcileri de bunu söylüyorlar. Artık borçlanma ekonomisi içerisinde dışarıdan borç alarak, borcu borçla çevirerek çıkış yolu kalmamıştır.

 

“Buradan devletçilikle çıkacağız, devlet yatırım yapacak, devlet tasarruf yapacak. Devlet özel sektörün ve banka sisteminin ayakta kalmasını sağlayacak. Devlet bütün halkıyla ve bütün sınıfları bu karşılaştığımız yükü, ekonomik zorlukları paylaşmasını sağlayacak, milletin bütün sınıfları arasında bu zor dönemde çıkış için uyum sağlayacak. Vatan Partisi’nin Milli Direnme ekonomisi uygulanacak. Milli Direnme Ekonomisinden Üretim Ekonomisine geçişi sağlayacağız.

 

“Şuanda gecikmeden yapılacak bazı işler vardır. Yastık altındaki parayla ilgili talepler ile bu iş çözülmez. Bankaları korumak, banka sisteminin çökmesine engel olmak amacıyla mevcut Türkiye’deki döviz mevduatlarının rayiç bedel üzerinden Türk Lirasına çevrilmesi gerekir. Suriye politikası hemen değiştirilmeli. Rusya, Çin ve İran ile ilişkiler bakımından derhal Türkiye’nin Suriye’ye el uzatması lazım. İran ile Türkiye’nin dayanışma içerisine girmesi lazım. Yıllık 55 milyar dolar ile neredeyse ithalatımızın yarısını ifade eden enerji ithalatı bakımından İran ile dayanışma çok önemlidir. İran, Rusya, Çin gibi ülkelerle alışverişimizde milli para birimleri kullanılmalıdır.

 

“Türkiye önümüzdeki süreçte kaçınılmaz olarak atıl kapasitesini çalıştıracak. Daha yüksek maliyetle de olsa dışarıdan aldığımız malları üretme yoluna gitmemiz gerekiyor. Anadolu kaplanları dediğimiz küçük, orta sanayicimizi harekete geçirmemiz lazım. Tıpkı birinci dünya savaşında olduğu gibi kendi üretim kapasitemizi harekete geçirmemiz lazım. Dışarıdan aldığımız malları içeride daha geri teknolojilerle de olsa üretme yönelişine girmemiz gerekiyor.

 

“Her şeye ihracat açısından bakmak ithalat patlamasını getiriyor. Üretim odaklı bakmak zorundayız, iç piyasaların taleplerine kendi yerli üretimlerimizle olabildiğince cevap verebilmek, cari açığı kapatacak yatırımlar yapmak durumundayız. Teşviklerle bir çözüm olmadığı görüldü. Devlet tasarruf yapacak, yatırım yapacak, bölgeler arasında dengeleri sağlayacak. Özel sektör olacak, onsuz olmaz fakat devletin burada müdahale etmesi gerekiyor.

 

“Devleti yönetiyorlar ama devlet yok. Tasarruftan söz ediyorlar, derhal milletvekili maaşları düşürülmeli, devlet yöneticilerinin lüks harcamalarına son verilmeli. Cumhurbaşkanının emrindeki uçaklar Türk Hava Yolları’nın filosuna katılmalıdır. Bunlar çok önemli. Bütçe tasarrufu açısından belki çok önemli bir kalem olmayacaktır ama zorlukları göğüslemede bu milletin meclisi, bu milletin hükümeti fedakârlık yapıyor mesajını vermek çok önemlidir.

 

“Dış politika ve devletçiliğin uyum halinde sağlanması gerekiyor. Atlantik sistemine el açarak buradan çıkılamayacağı görülmüştür. ‘Faizciler heveslenmesin, dolar baskısına boyun eğmeyeceğiz’ gibi ifadelerin altı doldurulmalıdır. Dolar saltanatından kurtuluşun somut uygulamalarına geçilmelidir. Türkiye buradan devrimle çıkacak. Buradan bütün milletimize mesaj veriyorum. Korkacak bir şey yok. Bu kaçınılmazdı. Türkiye buraya gelecekti. Biz bunu 1980'lerde söyledik. Bunun sonu yok dedik. Eninde sonunda buraya gelecektik. Türkiye'nin bütün birikimini kullanarak çıkacağı koşullar oluşmaktadır. Devletçilik özel sektörle el ele vererek önümüzdeki dönemin yükselenidir. Devletçiliği Türkiye'de savunan tek parti Vatan Partisi'dir. Batı Asya, Asya, Batı Avrupa ülkeleriyle birleşeceğiz. Türkiye buradan ancak bir üretim devrimiyle çıkacak. Başka hiçbir çaresi yok. Turgut Özalların getirdiği ekonomik sistemde hiçbir çözüm kalmamıştır. Çözüm üretim devrimindedir. Bu devrim bir milli devrimdir. Siyasette demokrasi ile ekonomide üretim el ele verdiğinde Türkiye yeni bir kurumlaşma içine kaçınılmaz olarak girecektir. Burada geçmiş tecrübelerimiz var. Atatürk devriminin programı Türkiye’nin önündedir. Türkiye buradan milletçe seferberlikle çıkacaktır.

 

“Bankacılık sistemimizin değişmesi gerekiyor. 80 küsur banka Türkiye için çok fazladır. Bankacılık sistemimiz, yeniden üretime yönelik sektör bankaları olarak yeniden düzenlenmelidir. Türkiye'ye gelen para yatırıma yönelmelidir. Üretimi arttırmak bakımından emek yoğun yatırımlardan vazgeçemeyiz. İstihdamı, çalışan kitleyi arttırmak bakımından, sadakaya ayrılan kaynaklar üretime yatırıma yönlendirilmelidir. Bu hem üretimi arttırır hem de döviz darboğazından çıkmamıza katkıda bulunur.

 

“Türkiye yeni hükümet aramaya başlamıştır, Türkiye'ye milli hükümet gereklidir. Üretim ekonomisinin inşaası için bütün sınıfların katıldığı bir milli hükümete ihtiyaç vardır. Vatan Partisi'nin katılımı olmadan Türkiye'de hükümet sorununun çözümü olmayacağı açıktır. Muhalefet pes etmiş durumdadır. Bunları da ayağa kaldıracak, Türkiye'nin ihtiyacı olan görevlerini yapmayı sağlayacak olan parti Vatan Partisi'dir. Milli direnme ekonomisinin şimdiden planlanması gereklidir. Önümüzdeki süreçte bütün halkın gıda güvenliğinin sağlanması gereklidir. Türk polisinin, ordusunun ihtiyaçlarının karşılanmasında hiçbir fedakarlıktan kaçınılamaz. Sağlık hizmetlerinden ve eğitimden fedakarlık yapamayız.

 

“Sancılı bir dönemden geçiyoruz ama biz çetin koşullardan büyük çözümlerle çıkmasını bilen bir milletiz. Türkiye Avrasya’da Atatürk devrimini tamamlayacak büyük bir atılımın içine girecektir. Milletimizi seferber etmeye hazırız. Vatan Partisi’nin programı, siyasetleri, kadroları, gençliği ve tarihsel birikimi milletimizin emrindedir. Vatandaşlarımızı umutla, güvenle, sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.”