YouTube’dan Türkiye’ye karşı skandal sansür

Ermeni soykırımı yalanını bitiren AİHM kararı videoları kaldırıldı!

Tarih:

YouTube, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni soykırımı yalanına” karşı AİHM’de İsviçre’ye karşı kazandığı davayı gösteren ve bu sürecin sonuçlarını anlatan videoları yayından kaldırdı. (1) Vatan Partisi’nden olaya gösterilen tepkide “YouTube’da ‘Ermeni soykırımı yalandır’ demek yasaklanıyor. Bu uygulama, YouTube’un Türkiye’yi karşısına almasıdır. Devletin ilgili birimlerini göreve çağırıyoruz.” denildi.

 

 

SANSÜRLENEN VİDEO:

AİHM BÜYÜK DAİRESİ YARGIÇLARININ AÇIKLAMASI

 

Doğu Perinçek’in YouTube sayfasındaki, AİHM Büyük Daire’nin 2015 Ekim’de, Perinçek- İsviçre davası karar duruşması videosu yayından kaldırıldı. Bunun yanında, Vatan Partisi’nin YouTube sayfasındaki yine AİHM zaferi ve soykırım yalanıyla mücadele videoları da kaldırıldı. YouTube yönetimi, sansür açıklamasında videolarda nefret söylemi olduğunu ileri sürdü. Oysa, AİHM Büyük Daire’nin karar duruşması videosunda hâkimler, AİHM 2. Dairesi’nin kararını haklı buldukları ve İsviçre’nin mahkumiyetini kesinleştirdikleri kararlarını okuyor. Böylece YouTube yönetimi, AİHM Büyük Daire’nin kararının nefret suçu olduğunu iddia etmiş oldu.

 

 

SOYKIRIM YALANINI ANLATAN DİĞER VİDEOLARA DA SANSÜR

 

Parti sayfasındaki videolardan biri de Doğu Perinçek’in AİHM’deki avukatı Mehmet Cengiz’in, söz konusu dava kararının sonuçlarıyla ilgili anlatımını içeriyor. Cengiz, AİHM’in kararlarının Avrupa ülkeleri için bağlayıcılığı olduğunu, “Soykırım yoktur” demeyi cezalandıran ülkelerin geri adım atmak zorunda kalacağını gerekçeleriyle anlatıyor. (2) Başka bir videoda da, yine Cengiz, emperyalist ülkelerin, Türkiye’ye yönelik soykırım dayatmalarındaki esas hedeflerini açıklıyor. (3)

 

 

VATAN PARTİSİ’NDEN SERT YANIT

 

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Propaganda Bürosu Başkanı Serdar Üsküplü, YouTube’a tepki göstererek şunları söyledi: “YouTube büyük bir skandala imza attı. Nefret söylemi gerekçeleri tamamen uydurmadır. Zaten sansürlenen videoda, AİHM’in Büyük Dairesi’sinin kararı okunuyor. Perinçek-İsviçre davasında Türkiye’nin kazandığı AİHM zaferine karşı bir tavır olduğu görülüyor. Dolayısıyla YouTube yönetimi, soykırım yalanını ortaya atan emperyalistlerin yanında saf tuttuğunu gösterdi.

 

“Bu, yalnızca Vatan Partisi’ne yönelik değil, Türkiye’ye yönelik bir sansürdür. YouTube, bundan sonra ‘Ermeni soykırımı yoktur, yalandır’ ifadesinin geçtiği videoları yayından kaldıracağının da mesajını verdi. Bu, ülkemize karşı ciddi bir saldırıdır. YouTube açıkça Türkiye’yi karşısına almıştır.”

 

 

YOUTUBE’A “KARARINDAN DÖN” ÇAĞRISI

 

Üsküplü açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin AİHM’de kazandığı zafer, soykırım yalanını uluslararası düzeyde tamamen bitirmiştir. YouTube’un yaptığı gibi ‘soykırım yalandır’ demeyi mahkûm etme hadsizliğini gösteren bazı Batılı ülkelerin sırtını yere sermiştir. Meclislerinden aldıkları kararlar ve çıkardıkları yasalardan geri dönmek zorunda kalmışlardır. YouTube yönetimini uyarıyoruz. Kaldırdığınız taş ayağınıza düşecek ve rezil olacaksınız. Söz konusu kararınızdan bir an önce vazgeçin.”

 

 

YETKİLİLERİ UYARDI

 

İletişim Başkanlığına yönelik de bir çağrıda bulunan Üsküplü, “Bu uygulama, YouTube’un herhangi bir video sansürü olarak görülemez. Hedefte Türkiye ve Türk milleti vardır. Devletin ilgili birimlerini göreve çağırıyoruz, bu saldırıyı gündemlerine almalı ve gerekeni yapmalıdırlar.”

***

 

YOUTUBE’un “Nefret Söylemi Var” Dediği

 


Avukat Cengiz’in 1. Videodaki Konuşması

 

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bilindiği gibi Avrupa Konseyi'nin en üst düzey yargı organıdır. Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeyi doğrudan bağlar ve bu karara 47 ülke, yargısından parlamentosuna kadar uymak zorundadır. Bu, 47 üye ülke dışındaki diğer ülkeler açısından da 1 uluslararası üst düzey mahkemenin verdiği karar olması hasebiyle önemli bir içtihat oluşturur. Bu anlamda içtihat düzeyinde bağlayıcılığı vardır. Şimdi bu karar üzerine, bir mücadele daha yürütülüyor. Talat Paşa Komitesi yine faaliyet halinde. Bu karar, yaşama geçirilmeye başlandı bile. Hemen bunun arkasından Fransa Anayasa Mahkemesinin kararları çıktı. Fransa Parlamentosundan soykırım benzeri kararların alınmasının, AİHM’in Perinçek kararıyla ters düşüreceği gerekçesiyle tasarılar geri çekildi. İsviçre hemen, Sayın Perinçek'e uygulanan yasa maddesinin değiştirilmesi için çalışmalar başlattı.

 


PERİNÇEK – İSVİÇRE KARARLARININ SONUÇLARI NE OLACAK?


“Bu kararın sonuçları bir, parlamentolarından 1915 olaylarını “soykırım” olarak ilan eden kararlar çıkaran devletler, bu parlamento kararlarını geri almak durumundadırlar. İki, 1915 olaylarının soykırım olmadığını söylemenin, “soykırımı inkar suçu” adı altında cezalandırılmasını öngören kanunlara sahip olan ülkeler, bu kanunlarını değiştirmek durumundadırlar. Üç, Fransa gibi birçok ülkede, tarih kitaplarında, 1915 olaylarını soykırım olarak öğretilmektedir. Bu devletler de eğitim müfredatlarını değiştirmek zorunda kalacaklardır. Tabii ki İsviçre de Doğu Perinçek hakkında verdiği kararı geri almak durumundadır. Bu süreç başlamıştır. İsviçre yargısı bunu görüşmektedir.”

 

 

Cengiz’in 2. Videodaki Konuşması


“Bugün 1915’te olduğu gibi bölgemizin haritası yeniden çizilmek istenmektedir. 1914 ve 1923 arasında soykırım yapıldığı iddia edilmektedir. Yani bizim kurtuluş savaşımız soykırım olarak ilan edilmektedir. İşte o zaman, bu bölgenin haritasını yeniden çizildiği koşullarda; buna karşı mücadele, nasıl soykırım olarak ilan edilmeye çalışıyorsa, bugün de bu bölgenin haritası yeniden çizilmek isteniyor. Emperyalist dayatmalara ve işgallere, bölünme ve parçalanmalara karşı mücadele etmek, önlemek istemektedirler. Ermeni soykırımı yalanlarının, piyasaya sürülmesinin bugünkü güncel anlamı budur. Yoksa, ne Ermenistan'ın Türkiye'den bir toprak talebi vardır; zaten olamaz böyle bir şey. Ermenistan, bugün Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde bir misyon olarak kullanılmak istenmektedir. Bugünkü dayatmalara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan terör eylemlerine karşı Türkiye'nin refleks göstermesi ve kendini savunması, “soykırım olarak nitelendirilme endişesi” içinde önlemek istemektedir. Esas amaç budur.”

201224 SANSÜRLENEN AİHM VİDEOSU-min
201224 SANSÜRLENEN AİHM VİDEOSU-min
201224 YOUTUBE'UN SANSÜR KARARI-min
201224 YOUTUBE'UN SANSÜR KARARI-min