Yerel seçimlerde engellilere kota

Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir İl Başkanımız Dr. Rifat Mutlu, Vatan Partisi'nin Türkiye’de bir ilk olan projesini açıkladı

Tarih:

1/2
2/2

Vatan Partisi Sağlık ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Vatan Partisi İzmir İl Başkanı aynı zamanda Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Eski İzmir İl Müdürü Dr. Rifat Mutlu Dünya Engeliler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında Vatan Partisinin Türkiye’de bir ilk olan projesini açıkladı. Dr. Rifat Mutlu önümüzde yerel seçim olduğunu hatırlatarak; 


"Türkiye’de 7 milyon engelli seçmen olduğu söyleniyor. Bunların neredeyse yarısı seçim alanlarını kullanamıyor. Seçilme şansları da olmuyor. TÜİK rakamlarına göre 2014 yerel seçimlerinde, seçilen 22 bin belediye meclis üyesinden yalnızca 30’u engelli.  


Seçimlerde, özellikle mücadele içinden gelen farklı engel gruplarından engellilerin belediye meclislerine seçilecek ilk sıralardan girmesi gerekiyor. Bu olursa, engellilerin yaşadığı sorunların büyük oranda çözüme kavuşacak.  


Vatan Partisi 2019 yerel seçimlerde bunu uygulayacaktır.


Cumhuriyetin kuruşuna temel oluşturan ilkelerden biri egemenlik kayıtsız şartsız ulusa ait olmasıdır. Yetki ve karar alma mekanizmasında engelliler siyasal yaşama katılması ile bu uygulanabilir hale gelecektir. Bu nedenle 2019 seçimlerinde farklı engelli gruplardan seçilebilecek ilk sıralardan aday göstereceğiz.’’ dedi.