Özgür Bursalı: Partilere hazine yardımı kaldırılmalı

Genel Sekreterimiz Özgür Bursalı, siyasi partilere yapılan hazine yardımı ile ilgili düzenleme yapılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu

Tarih:

AK Parti ve MHP’nin, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini içeren kanun teklifini meclise sunacaklarını duyurması üzerine Vatan Partisi kanun teklifi ile ilgili önerilerini açıkladı.

 

Bursalı, “Düzenlenecek seçim kanununda siyasi partiler arasında eşitlik sağlama temelinde, mevcut partilerin gelişiminin önünü tıkayacak hükümler yeniden ele alınmalıdır. Siyasi partilere hazine yardımına son verilmelidir.” dedi.

 

 

SİYASİ PARTİLER HALKA DAYANMALI

 

Siyasi partilerinin kendi kaynaklarını yaratması gerektiğine dikkat çeken Vatan Partisi Genel Sekreteri, “Partiler, üyelerine ve halka dayanmalı, siyasi çalışmaları için gerekli kaynağı kendileri yaratmalıdır. Partilerin kasasına akıtılan devasa ölçülerdeki milyonlarca lira, hem eşitsiz ve antidemokratik bir sistem yaratıyor hem de parti merkezlerini zenginleştiriyor. Ayrıca siyasi partileri halka olan sorumluluklarından da uzaklaştırıyor.” dedi.

 

 

KAMU KAYNAKLARI ÜRETİME AYRILMALI

 

Hazine yardımıyla HDP üzerinden PKK’ya para aktarıldığına dikkat çeken Bursalı, Vatan Partisi’nin 50 yıldır hazine yardımı almadan ayakta durduğunu vurguladı.

 

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı,“5 siyasi partiye 2022 yılında ayrılan kaynak 645 Milyon TL. Genel Seçimlerin yapıldığı yıllarda yasaya göre yardımlar 3 kat artıyor. Rakam neredeyse 1.5 Milyar TL’ye dayanıyor. Bunun içinde HDP üzerinden PKK’ya da milyonlarca lira aktarıldığını hatırlatalım. Vatan Partisi, tek kuruş yardım almadan, 50 yıldır halka dayanıyor. Bu büyük kamu kaynakları, özellikle zorlu ekonomik süreç devam ederken kamu için kullanılmalı, öncelikle üretime ve yatırıma ayrılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ BARAJ TANIMAZ

 

"Vatan Partisi olarak baraj tartışmalarına girmiyoruz. Kendimize güveniyoruz." diyen Bursalı, “Evet, barajın olduğu yerde demokratik bir seçim olmaz. Ancak daha önemlisi, bugün Türkiye’nin sorunları baraj hesaplarına da sığmaz. Üretim Devriminin inşası ve dış politikada ABD-İsrail eksenli tehditlere karşı köklü kararlar ve atılacak adımlar yakıcı görevdir, baraj tanımaz. Hesap, bu görevlere göre yapılmalıdır. Önümüzdeki zorlukları Milleti devrimcilikle kucaklayacak, programda birleşecek, Vatan Partisi'nin merkezinde olduğu bir Üreticilerin Milli Hükümeti sorunları çözebilir.” şeklinde konuştu.