Efeler iktidar yolunda

Vatan Partisi İzmir 3. Olağanüstü İl Kurultayı toplandı, yeni Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri seçildi

Tarih:

İl Başkanı Çağdaş Cengiz oldu, yeni yönetimde yaş, cinsiyet ve meslek dengesi kuruldu. Kurultay’a yeni yönetimin heyecanı ve umutları damga vurdu.

 

Vatan Partisi'nin İzmir 3. Olağanüstü Kurultayı, 12 Mart Cumartesi günü Tepekule’de Anadolu Salonu’nda yapıldı. İzmirlilerin alışık olmadığı derecede soğuk bir havada yapılan Kurultay, son derece sıcak bir atmosferde geçti. Konuklar arasında Türk-İş, DSP ve Genç Parti’den temsilcilerle, eski yöneticiler ve yeni adaylar, ilçe örgütleri, parti dostları vardı. Gençler, adeta salona ferahlık ve enerji dağıtıyor, ışıldayan yüzleri ve tertemiz giyimleriyle konukları yerleştirmek, sesi düzenlemek ve disiplini sağlamak üzere karınca ordusu misali bir oraya bir buraya sekiyorlardı. En ön sırada oturan Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden biri önceki İl Başkanı Dr. Rifat Mutlu’ydu. Altı yıl süren il başkanlığı sırasında Parti badireler atlatmış, gemisini güven ve selametle karaya çıkarmıştı. Daha sonraki konuşmasında “Önündeki taşları temizledi” diye ifade edilen sabırlı mücadelesinin meyvelerini, gurur ve memnuniyetle izliyordu. Koltukları kabarmıştı, anlaşılıyordu.

 

 

İZMİR’İN ÖNCÜ ROLÜ


Açılış konuşmasını, Divan Başkanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tugay Şen yaptı. Ardından Genel Başkan Yardımcısı Serhan Bolluk kurultayın önemini anlattı. Sıra beklenen en önemli konuğa gelmişti. Konuşmalar alkışlarla sloganlarla kesildi. Tugay Şen, daha Doğu Perinçek’in adını söylemeyi bitirmeden salon alkışlara boğuldu. Salon çıt çıkmadan konuşmayı dinledi. Genel Başkan, İzmir'in ve bu kurultayın önemini vurguladı. Kader yılına giren ülkemizde yeni yönetimi bekleyen dev görevleri hatırlattı, öncü şehirde iktidar yolunu işaret etti. Yürekler, akıllar, kaslar bilendi.

 
 

YENİ İL BAŞKANI YENİ GENÇ KADROLAR


Üç ay önce atanan İl Başkanı Çağdaş Cengiz, konuşmasında yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Heyecanı o kadar fazlaydı ki, sanki kabına sığmıyordu. İzmir’deki hurafelerden söz etti. “CHP’nin kalesi”, “Biden tayfasının merkezi”, “NATO'cu yatağı”, “FETÖ’yü yetiştiren iklim” gibi tanımlara meydan okudu. İzmir’i İzmir yapan kurtuluş mücadelesindeki köklerini hatırlattı. Üretimdeki yerini, Ankara’ya bağlılığını, Cumhuriyet’le arasındaki kader köprüsünü, NATO’ya karşı Ege Ordusunun varlığını, gençlik mücadesini, köylü direnişlerini, tütün eylemlerini… İzmir’in yakın ve uzak geçmişteki tutarlı çizgisini övdü, bu satıhta iş yapacaklarını, iktidar hedefiyle hareket ettiklerini söyledi. Bir yıllık hedeflerini sıraladı, çalışma raporunu özetledi. Cengiz, önceki başkan Rifat Mutlu’ya saygılarını sundu, teşekkürü borç bildi. Onun önderliğinde il örgütü, gerici bölücü kalkışmayı dirayetle karşılamış, ağızlarının payını vermiş, örgütü paramparça etme girişimini boşa çıkartmıştı. Rifat Başkan, minnetle alkışlandı. Coşkulu kitle, Çağdaş Cengiz’in konuşmasını baştan sona dikkatle dinledi, heyecanla karşıladı, yeni il başkanlarını bağrına bastı.

 

Ardından gelen konuşmacılar ayrı bir heyecan silsilesi yarattı. Gençlik mücadelesinden yetişen gençlerin önemli kısmı eski yönetimde ilk tecrübelerini yaşamışlar, şimdi de göreve taliptiler. Sayman Serkan Çetinkaya, Yaren Enç, Rabia Nur Ağar'ın konuşmaları kayda değerdi. Sanki ilk kez görev alıyorlarmışçasına kalpleri ağızlarından çıkacak gibiydiler. Kurultay konukları, gençlerin heyecanını hoş gördüklerini alkışlarla gösterdiler, bir yandan da içleri rahatladı. Büyük heyecanla talip oldukları görevler, pek çok insanın kaçmak için bahane aradığı türden ağır sorumluluklardı. Mesela saymanlık, il ilçe ve kitle örgütlerinde pek uzak durulan bir görev olduğu halde Serkan Çetinkaya, bu göreve talip olarak örnek olmuştu. Öncü Kadın’ın basın işlerini yürüten Yaren Enç, il örgütünün propaganda büro başkanı Rabia Nur Ağar, il yönetimine adaylıklarını koymakla yetinmedi, keza önceki görevlerine de talip oldular. Önceki il sekreteri Levent Özciğer de göreve yeniden hazır olduğunu duyurdu.

 

Gençlerde bir heyecan da Öncü Gençlik başkanlarının yeni seçilmiş olmasıydı. İzmir İl başkanlığına o gün getirilen Doğa Dursun, yaptığı konuşmada herkesin gönlünü fethetti, güvenini kazandı.  Adaylıkların açıklanması ve çalışma raporunun sunulmasından sonra sıra yeni yönetici adaylarının tanıtımına geldi.

 
 

YÖNETİM BİLEŞİMİ


Çağdaş Cengiz, yeni yönetim için görev vereceği asil ve yedek üye adaylarını bir bir sahneye davet etti ve delegelerden oy istedi. Yönetim Kurulu adaylarının, genç-kıdemli, kadın-erkek, işçi-sanayici bileşimi olarak ince ince çalışılmış ve denge sağlanmış olduğu belliydi. İzmir’de yıllardır mücadele içinde tanınan isimler, genç kadrolar, kadın mücadelesinde öne çıkmış isimler, işçi mücadelesinde bilinen önderler, sanayi ve üretimde yer alan iş insanları, belediye başkanı tecrübesi olan çiftçi kadınlar, gazetecilerde oluşuyordu. İkinci bir başkan adayı çıkmadı, yönetim kurulu adayları ve tek başkan adayından oluşan isimler delegelerin seçimine sunuldu.

 

Seçimler yapıldı, yeni yönetim oy birliğiyle seçildi. Herkes mutlu, adeta ayakları yerden kesilircesine heyecanlıydı. Sırada kutlama vardı. Bu dengeli ve heyecanlı kurultayı, bir şölenle sonlandırmayı hak etmişti herkes. Yemek salonuna geçildi, parti dostlarının da katılımıyla muhteşem bir bayram havasında yeni görevler için kuvvet toplandı. Herkes, bir an önce işinin başına geçmek ve iktidar mücadelesinde yerini almak üzere sabırsızdı. Gecenin en büyük sürprizi, efelerin halk dansı oldu. İki günlük bir çalışmayla ortaya muazzam bir efe ekibi gösterisi çıkmıştı. Efelerin dansında, sürprizin sürprizi, yeni İl Başkanının Işıl Çetin hocanın davetiyle sahneye çıkması ve eşsiz bir efe oyunu oynaması oldu.

 

Halk oyunları ekibi, gösteriden sonra konukları sahneye davet etti. Herkes büyük şölene katılmaya dünden hazırdı zaten. Bir anda sahne, genç yaşlı konuklarla doldu taştı. Halayın sonu gelmek bilmiyordu. Kurultayın heyecanı halaya akmıştı sanki.

 

Gece, yeni yöneticilerin sahneye daveti ve hep birlikte yeni görevlere uğurlanmasıyla son buldu. Herkes, o göreve geldiği için gururlu, yeni sorumluluğun büyüklüğü karşısında özgüvenliydi. Son alkışlar, yöneticiler ve konuklarla birlikte, Öncü İzmir’de iktidar mücadelesi yolunda başarılar dilemek ve dosta düşmana biz geliyoruz, hep birlikteyiz mesajını duyurmak için gönderildi. 

 

 

SLOGAN GERÇEK OLACAK


Tugay Şen, partinin her kademesinde görev yapmış, önceki Öncü Gençlik Başkanı, önceki İzmir İl Başkanı, önceki Genel Saymandı. Son olarak Görev Vakfı’na bağlı Görev Holding Başkanı. İzmir’i yakından tanıyor, biliyor, kurultayın Kader Yılı'nda üstlendiği rolü en iyi kavrayan isimlerden. Hoş geldin konuşmasında şunları söyledi:

 

“Bir yanıyla olağanüstü dönemde yaşanılan bir kurultay yapıyoruz. İzmir İl Örgütümüzün önüne koyduğu hedefler ve görevler açısından çok önemli olacağına inanıyoruz. Değerli katılımcılar İzmirimiz tarih boyunca her zaman öncü roller oynamış olan medeniyet ve kültürümüzde önemli rollerimizi oynayan bir kenttir. Ergenekon, Balyoz kumpaslarının bitirilmesinde, açılım saçmalıklarına son verilmesinde öncü olan bir kenttir. Önümüzdeki dönemde üretim devrimi ve Avrasya'da öncü rolde İzmir'in başarılı olacağına inanıyoruz.”

 

 

YENİ DÜNYANIN KAPISI


Genel Başkan Yardımcısı Serhan Bolluk, Genel Başkan'ın verdiği müjde üzerinde durdu ve şunları söyledi: “Dünya devrim çağına girdi yeni bir dünya kuruluyor. Bunu anlamayanlar bundan sonra hiçbir şekilde ilerleyemeyecekler. Ben bu yeni dünyanın kapısına açan iki temel eğilimi açmak istiyorum. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı… Mehmetçiğimiz bu harekatlarla ABD'nin birinci derecede önem verdiği planını berhava etti. İkinci önemli eylem bugünlerde yaşıyoruz: Rusya'nın Ukrayna harekatı. Ben bizimki daha önde diyorum. Müreffeh Türkiye'ye ulaşmak gibi hedefler yaptık. O harekatlar bütün insanlık içindi. 'Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?' diyorlar. Çıkıp ahkam kesiyorlar. Üçüncü Dünya Savaşı asıl böyle önlenir. Bu iki harekat aslında savaşı önlüyor… Ukrayna harekatı sonrasına bakalım. Asıl size söyleyeceğim önemli bölüm burasıdır. Dünya devrime gidiyor diyoruz ya. Türkiye için olağanüstü fırsatlar var. İzmir nasıl bir kent olacak? Çandarlı limanını Asya’nın kapısı yapacağız. Bunların hepsi olacak. Amerikancılığın, beceriksizler ve yeteneksizlerin ceplerini doldurmaktan başka hiçbir şeyi yok. Cesuruz korkmuyoruz. Amerika ve onun yapmalarından korkmuyoruz. Gidiyorlar zaten. Yenile yenile gidiyorlar.

 

 

GÜNDEM DEVRİM GÜNDEMİ

Genel Başkan Doğu Perinçek, görüntülü olarak Kurultay’a bağlandı ve partililere şöyle seslendi:  “Önümüzdeki aylarda İzmir'in bütün alanlarında üretim devrimi kurultayları yapacağız. Bugünün acısını çıkaracağız. Değerli arkadaşlar Sayın Başkan. Yeni dünyanın kurulması, Asya çağının kurulması, devrim gündemi. Türkiye'de gündem devrim gündemidir. Üretim devrimi gündemidir. İzmirimiz işçisi, çiftçisi, esnafı, sanayicisi, üreticileriyle öncü alanlarımızdan! Tarihi sorumluluklar üstlenmiş bulunuyorsunuz. Başkanımız Sayın Dr. Rifat Mutlu döneminde arkada kalan yıllarda tarihsel birikimi ve devrimci öncüleri yerleştirdik. Kendisini yürekten kutluyoruz. Ve önümüzdeki dönemde Rifat Mutlu, Genel Merkez düzeyindeki görevlerde büyük hizmetlerde bulunacak, biliyoruz. Saygıyla selamlıyoruz. Partimiz milleti örgütleme çağına girdi. Partimiz öncü parti inşa çalışmaları yerine getirdi. Milleti örgütlenme çağına girmiş bulunuyoruz. İzmir’de, Çağdaş Cengiz önderliğinde büyük bir pratiğin eşiğindeyiz. Tecrübesine, karakterine, devrimci özelliklerinize sonuna kadar güveniyoruz. Yolumuz iktidar yolu. Türkiye'nin önünde üreticilerin milli hükümetini kurma görevi var. Vatan Partisi'nin işidir bu. Biz bu ağır sorumlulukları yerine getirecek kadrolara sahibiz. Bu yükü taşıyacak omuzlar hepimizde.”

 

 

'İZMİR ANKARA’DAN KOPAMAZ'


Vatan Partisi İzmir İl Örgütünün çiçeği burnunda başkanı Çağdaş Cengiz, İzmir’de vatanseverleri korkuttukları hurafelere değindi: “İzmir'in tarihsel bir geleneği var. Tarım ve liman şehri. O imkanlar önemli bir gelenek yarattı. O tarihsel birikimden çok daha önemlisi cumhuriyet birikimi. İzmir Türk köylüsü, üretici gücü tarafından kurtarıldı işgalden. İzmir'in dağlarında çiçekler açar diyoruz. İzmir'de çiçekleri açtıran, üreticilerin dağlarından gelen köylüler oldu. İzmir Kemalist devrimin çağdaş toplumunu içinde barındırıyorsa bir Cumhuriyet kültürü ile İzmirli yetişiyorsa, bu Ankara kültürü sayesinde. İzmir, Ankara'dan Türkiye'den kopamaz. İzmir, Ankara'dan yönetilir cumhuriyet ile yönetilir. İzmir tarihte öncü, vatan savunmasınında öncü. İzmir'de emperyalistlerin ayakları var, ama Ege Ordusu İzmir’de.

“İzmir'de sapasağlam öncü gençlerimiz var. İzmir'in Aydınlıkçı birikimi çok kıymetli. Gittiğimiz her yerde o birikimi görüyoruz. 60'ların sonu 70'lerde Aydınlıkçılar vardı. Ya biz hatırlıyoruz üreticiler öncülük etmişti. 93'te traktör kasasına çıkmıştı Doğu Perinçek, yine üreticileri savunuyordu. Şimdi de savunuyor.

 

“İzmir hurafesi diyoruz bunlara: İzmir geçmişinden beri CHP'nin kalesidir bundan sonra öyle de olacaktır. Öyle bir kale yok. Tarihte de yoktu. 2022 yılında İzmir'de bir Vatan Partisi rüzgarı estireceğiz. Biden tayfasının duramayacağı bir durum geliyor. Bir silkindik, harekete geçtik, onların ayakları titremeye başladık. Partimiz müthiş bir ilgiyle karşılaşıyor. Nereden adım atsak oradan verim aldık, alıyoruz.”