Dr. Rifat Mutlu'dan koronavirüs değerlendirmesi

Merkez Yürütme Kurulu Üyemiz Dr. Rifat Mutlu, Türkiye'de görünen koronavirüs vakalarının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Tarih:

Türkiye'de görünen koronavirüs vakalarının ardından yaşanan gelişmeleri Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Rifat Mutlu, gelişmeleri Ankara Havadis'e değerlendirdi.

 

 

YETERLİ KAMU KAYNAĞI SAĞLANMALI

 

Sağlık hizmetlerinin kamu tarafından, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir şekilde planlanması ve verilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Rifat Mutlu: "Koronavirus ( Yeni tip koronavirus/ 2019-nCoV), 31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ‘etkeni belirlenemeyen ağır akciğer enfeksiyonu’ olguları bildirilmiş; 7 Ocak 2020 tarihinde de bu etkenin daha önceden insanlarda tespit edilmemiş ‘yeni tip bir koronavirus’ ( Kovid- 19) olduğu belirtilmiştir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart tarihinde ‘Pandemik Hastalık’ olarak ilan ettiği Kovid-19’un 124 ülkede tespit edildiğini belirtmiştir. Bu bağlamda, DSÖ’ nün yaptığı uyarılar doğrultusunda gerekli önlemlerin alındığı ülkemizde 10 Mart tarihinde Sağlık Bakanı tarafından yurtdışı bağlantılı bir kişide Kovid-19 tespit edildiği belirtilmiştir. Yine, 13 Mart tarihinde önceki hastasını yakınları olan 4 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği belirtilmiştir. Bu hastalığa yakalanan kişi sayısının önümüzdeki süreçte artması olasıdır. Henüz tedavisi bulunmayan, koruyucu aşı çalışmalarının sonuçlanmadığı Kovid-19’un yayılmasının önlenmesi için ‘Koruyucu Sağlık Hizmetleri’ önerilmekte ve uygulanmaktadır ( sık olarak ellerin yıkanması, topluma açık olan mekanların dezenfekte edilmesi, kalabalık ortamlarda bulunmama, v.d). Bu ve bu gibi salgınlara karşı koymak için öncelikle halk sağlığının örgütlü bir şekilde korunması amacıyla Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin etkin şekilde örgütlenmesi gerekmektedir. Koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin kamu tarafından, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir şekilde planlanması ve verilmesi gerekmektedir. Koruyucu Sağlık hizmetleri, hastalık kişide biyolojik olarak başlamadan önce bazı önlemler alarak söz konusu hastalığın oluşmasını önlemek amacıyla planlanan ve uygulanan sağlık hizmetlerinin genel tanımıdır. Koruyucu Sağlık Hizmetleri için yeterli kamu kaynağı sağlanmalıdır." dedi.

 

 

ÖNLEMLER YERİNDE

 

Mutlu "Kovid-19 Pandemi’sine karşı Devlet’in aldığı önlemler yerinde ve gecikmeden uygulanmıştır. Sağlık Bakanlığı’ oluşturduğu ‘Bilimsel Konsey’ ile birlikte iyi bir kriz yönetimi sergilemiştir." sözleriyle alınan önlemlerin yerinde olduğunu belirtti.

 

 

ÇİN'İN ABD'DEN TALEBİ YERİNDE

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien'in "(Kovid-19) salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" ifadelerine değinen Rıfat Mutlu "Koronavirus (CoV) soğuk algınlığından, ‘Ortadoğu Solunum Sendromu’ (MERS) ve ‘Şiddetli Akut Solunum Sendromu’ (SARS) gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilen büyük bir virüs ailesidir. Bu bağlamda, Vuhan’a gelen ABD Ordu ekibindeki bir kişide henüz kuluçka döneminde bulunan Kovid- 19 hastası olabilir. Bu kişi için ABD’ye döndükten sonra klinik gelişim ve test sonuçlarının açıklanması/ şeffaf olunması ‘bilim adına istenmektedir. Çin devlet yetkililerinin ABD’den bu konudaki talebi yerindedir." dedi.

 

 

BAŞARININ SIRRI ÖRGÜTLÜ TOPLUM

 

Salgına karşı Çin'in başarısına da değinen Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Rifat Mutlu "Çin Halk Cumhuriyeti, Koronavirus salgınına karşı çok başarılı bir çalışmalar yapmış, ‘Hücresel Salgın Önleme ve Kontrol Yöntemi’ ile şehirlerde siteler, kırsalda köyler kontrol altında tutulmuştur. 40 binden fazla sağlık görevlisi Hubey’e gönderilmiş, Çin ordusu da sağlık personelleri ile birlikte mücadele etmiştir. 10 günde salgınla mücadele amacıyla dev hastaneler kurulmuştur. Teknoloji, bilim ve örgütlü toplum önemli başarı sağlamıştır. Bu başarı, halk odaklı merkezi mücadele ile gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı.

 

 

BAKANLIĞIN ÖNERİLERİ UYGULANMALI

 

Mutlu sözlerini "Vatandaşlarımıza Kovid-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini uygulamasını, bir panik içinde olmamaları ve fırsatçılara olanak tanımamalarını öneririm." diyerek tamamladı.