Doğu Perinçek: Rahmi Aksungur’un şans habercileri

"Şimdi Osman Nuri İyem o büyülü ocağın ateşçisi. Evin İyem’i sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz"

Büyük sanatçılar, günün ve geleceğin haberini yaratıcılıklarıyla bildirirler. Rahmi Aksungur’un heykel sergisine zorlukların içinden geliyorsunuz. Türkiye, zor bir dönemden geçiyor. Bütün millet zorluklarla savaşıyor. Omuzlarınızda ağır yükler var. Bilinciniz, savaş bilinci. Ama özlemleriniz hayat dolu, umutlarınız var. Aradığınız, beklediğiniz bir şey var. Her an kapınızı çalabilir. Şans gülecektir bu ülkeye. Bu nice badirelerden geçmiş, her zorlukta kendi şansını yaratmış olan bu cefakâr ve fedakâr milletin bahtı açılacaktır.

 

 

UMUTLARI AYAKLANDIRAN BALIKLAR

 

Evin Sanat Galerisi’nin Bebek Deresi’ndeki kapısından girince sizi balıklar karşılıyor. “Deredir, balık da olur” diyebilirsiniz. Hayır bu balıklar deredeki ya da Boğaz’daki balıklar değil, Usta Heykelcimiz Rahmi Aksungur’un balıkları. Renk renk balıklar.

 

İçinizdeki umutlar ayaklanıyor. Umutlarınızı balıklar ayaklandırıyor. Kafeslerini kıran balıklar, sizin içinizdeki kafesleri de kırıyor. Besbelli bu balıklar da zorlukların içinden gelmiş, yaralı balıklar. Ama özlemlere hep yaralanarak ulaşılmıyor mu? Şansımızı, zorlukları yara yara bulmuyor muyuz? Kafeslerimizi kan ter içinde parçalayarak özgürlüklere ulaşmıyor muyuz? Ve kafeslerimizi parçalarken, ellerimiz de, parmaklarımız da, göğsümüz de kanamıyor mu?

Belki Rahmi Aksungur’un usta parmaklarının yoğurduğu şu kırmızı balık, işte o şansını kanaya kanaya bulan balıktır. Ben, en çok o kırmızı balığı sevdim.

 

 

BALK MÜFREZESİNİN SAVAŞI

Ve delikli duvardan bakan gözlerde hem hüzün, hem bulutlanma, hem de umutlar var. Bunlar belki de benim yorumlarım. İşte büyük sanatçılar, toplumun duygularındaki, toplumun bilincindeki yorumları keşfediyorlar. O yorumları yakalıyorlar. O yorumları güzelliğe dönüştürüyorlar.

Bu balıkları heykelleştiren usta, toplumumuzdaki karamsarlıklara, umutsuzluklara bir balık müfrezesiyle savaş açmıştır. Balıklar, gerçi silah kuşanmamışlar. Ama siz o balıkların omuzlarındaki tüfekleri, elleriyle sımsıkı tuttukları süngüleri görüyorsunuz. Zaten sanat da, size görünmeyenleri göstermek değil midir? Öyle balık heykelleri yapacaksınız ki, o heykeller silahsız olacak ama sizin bilincinize silahlarıyla gelip konacaklar. Size, Türkiye’nin önündeki şansı, toplumun şansını bildiriyor bu balıklar.

Şans habercilerinizle tanışmak istiyor musunuz, size tanışmanızı öneririm. Rahmi Aksungur’un balıklarının, umut habercilerinin sizlere de mesajı var. Rahmi Aksungur Heykel Sergisi, 9 Şubat 2019’a kadar Büyük Bebek Deresi Sokak, No: 13’te, Evin Sanat Galerisi’nde.

 

 

EVİN İYEM’İN ANISI

Evin İyem, bütün güzellikleriyle sanat hayatımızın unutulmaz insanlarındandı. Sanat Galerisiyle bize hep insanlığımızı, güzellik üretmeyi, sevmeyi, paylaşmayı hatırlattı. Bıraktığı anılar, bizleri yalnız bırakmayacak. İyem ailesi, bir sanat ocağı. Ateşi hiçbir zaman sönmeyecek, alevleri her zaman bizleri ısıtacak ve aydınlatacak bir ocak. Şimdi Osman Nuri İyem o büyülü ocağın ateşçisi. Evin İyem’i sevgi, özlem ve saygıyla anıyoruz.