Yıldırım Koç:

FETÖ’nün kamu çalışanları örgütlenmesi: Cihan-Sen’in kuruluşu

FETÖ ile AKP arasındaki mücadelenin 17 Aralık 2013 tarihinde açık bir savaşa dönüşmesinin ardından, Fethullahçılar birbiri ardı sıra yeni sendikalar kurdular. 2014 yılı Ocak ayında da Ufuk Kamu Sendikaları Konfederasyonu’nun kurulacağı açıklandı.

 

9 Şubat 2014 tarihli Sabah Gazetesi’ndeki haberin başlığı “Paralel-Sen Planı” idi. Haberde şöyle deniyordu: “Emniyet, yargı ve eğitim bürokrasisinde yapı kuran cemaat, memur ve işçileri örgütleyip sokağa dökmek için sendikalaşmaya başladı. Yargı, emniyet ve eğitim bürokrasisine yerleşen ‘paralel yapı’ sendikal örgütlenmeyle alt kademeye inip memur ve işçileri sokağa dökme planı yapmaya koyuldu.” Fethullahçıların kurduğu kamu çalışanları sendikaları (Aktif Eğitim-Sen, Ufuk Tarım Orman-Sen, Ufuk Enerji-Sen, Ufuk Sağlık-Sen, Ufuk Büro-Sen, Ufuk Yerel-Sen) 21 Şubat 2014 tarihinde (UfukSen yerine) Cihan-Sen Konfederasyonu’nu (Cihan Sendikalar Konfederasyonu) kurdu.

 

Konfederasyon kurucuları şu kişilerdi: Osman Bahçe (Aktif Eğitim-Sen), Cemalettin Çelik (Ufuk Tarım Orman Sen), Bayram Ali Bahadır (Ufuk Enerji-Sen), Erkan Kocaoğlu (Ufuk Sağlık-Sen), Ahmet Yılmaz (Ufuk Büro-Sen), Bülent Kaya (Ufuk Enerji-Sen), Melik Türedi (Aktif Eğitim-Sen), Naci Haliloğlu (Aktif Eğitim-Sen), Yüksel Uluer (Ufuk Tarım Orman-Sen), Faruk Aslan (Ufuk Yerel-Sen), Yusuf Gül (Aktif Eğitim-Sen).

 

Konfederasyon genel başkanlığına Aktif EğitimSen Başkanı Osman Bahçe getirildi. Genel başkanvekilleri Cemalettin Çelik, Bayram Ali Bahadır, genel başkan yardımcıları Erkan Kocaoğlu, Ahmet Yılmaz, Bülent Kaya, Melik Türedi, Naci Haliloğlu, Yüksel Uluer, Faruk Aslan oldu. Ancak 2015 yılı başında genel başkanlığı Naci Haliloğlu, genel başkan yardımcılıklarını Melik Türedi, Zafer Tarman, Mustafa Demirbaş, Servet Serin, Abdulkadir İşler ve Şerif Kurt yürütüyordu.

 

 

CİHAN-SEN’E BAĞLI SENDİKALARIN ÜYE SAYILARI

 

Fethullahçılar kamu çalışanlarını örgütlemede istedikleri başarıyı elde edemediler. Anlaşıldığı kadarıyla, gizli örgütlenmede yer alan birçok kamu çalışanı, legal örgütlenmede açığa çıkmaya çekindi veya bu süreç (büyük olasılıkla) Amerikancı darbe sonrasına ertelendi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, Cihan-Sen’e bağlı sendikaların üye sayısı 2014 Temmuz’unda 24.299 idi; 2015 Temmuz’unda 29.000 oldu. 2016 Temmuz’unda ise 22.104’e geriledi.

 

Cihan-Sen’e bağlı sendikalar ve bu sendikaların 2016 Temmuz istatistislerine göre üye sayıları aşağıda verilmektedir.

 

Ufuk Büro-Sen (469 üye)

 

Aktif Eğitim-Sen (18.015 üye)

 

Ufuk Sağlık-Sen ((2.672 üye)

 

Ufuk Yerel-Sen (137 üye)

 

Ufuk Haber-Sen (82 üye)

 

Ufuk Kültür-Sen (26 üye)

 

Ufuk Bayındır-Sen (105 üye)

 

Ufuk Ulaştırma-Sen (133 üye)

 

Ufuk Tarım Orman-Sen (333 üye)

 

Ufuk Enerji-Sen (132 üye)

 

 

CİHAN-SEN’İN DARBE GİRİŞİMİNİ KINAMASI

 

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Cihan-Sen’in internet sayfasında aşağıdaki duyuru yayınlandı:

 

“Darbe Girişimini Kınıyoruz. “

 

Seçilmiş meşru hükümete karşı yapılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Darbe girişimi, vatandaşlar başta olmak üzere siyasi parti liderlerinin ve güvenlik güçlerinin sağduyusu ve demokrasiye sahip çıkması ile başarılı bir şekilde savuşturulmuştur. Saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Darbe kalkışmasında bulunan cuntacılar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Allah ülkemizi bir daha bu tür girişimlerden muhafaza etsin!”

 

Ancak bu açıklama Cihan-Sen’i ve bağlı sendikaları kurtaramadı. Bu örgütler kanun hükmünde kararnameyle kapatıldı.