Vatan Partisi’nden İran Büyükelçiliğine ziyaret

"Fitnelere karşı birlik olacağız"

Tarih:

Genel Sekreterimiz Utku Reyhan, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ercan Enç, Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcımız ve Merkez Karar Kurulumuz üyesi Yunus Soner, Merkez Karar Kurulumuz üyesi Oktay Yıldırım ile Genel Sekreter Yardımcımız ve Uluslararası İlişkiler Büromuz üyesi Yusuf Tunçer’den oluşan parti heyetimiz İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliğini ziyaret etti.

 

Heyet Büyükelçi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard tarafından kabul edildi. İran tarafında siyasi müsteşarlar Seyed Rasoul  Başiri Mousavi ve Jebrail Mohammadzade de görüşmede hazır bulundu.

 

Görüşmede Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan şu görüşleri dile getirdi:

 

İran’da son dönemde yaşanan gelişmeler emperyalizm ve Siyonizm’in fitne girişimidir. Bu girişim, bölge ülkelerinin başarılı işbirliğini hedef almaktadır. Batı Asya ülkeleri Irak’ın kuzeyindeki İkinci İsrail referandumuna karşı ortak tavır almış ve başarı kazanmış, Suriye’deki krizin çözümü için Astana ve Soçi’de silah arkadaşlığına değin giden işbirliğini hayata geçirmiştir. Yine bölge ülkeleri ABD ve İsrail’in küstah Kudüs kararına karşı ortak tutum sergilemiş ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünyaya önderlik etmiştir.

 

Bu manzara karşısında bölgesel bölücülük projeleri çökmeye başlayan emperyalizm ve Siyonizm, İran’ı ve bölge ülkelerini hedef almıştır.  Ancak İran son derece köklü ve güçlü bir devlet geleneğine sahiptir. Bu nedenle bu fitne başarısızlığa mahkumdur.

 

İran’daki kışkırtma, İran’ın birliği ile püskürtülecektir. ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ın kışkırtmalarına karşı birlik ve dayanışma duygularımızı iletmek istiyoruz.

 

Türkiye ve İran birçok ortak sorunla karşı karşıyadır. Bunlardan en önemlisi, ABD’nin silahlandırdığı PKK’nın Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü hedef almasıdır. ABD’nin kurmak istediği sözde “Kürt” koridoru, bu ülkelerin işbirliği ile engellenecektir.

 

Vatan Partisi İran, Batı Asya ve Avrasya ülkeleriyle dostluk ve işbirliğine son derece büyük önem vermektedir.

 

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan’dan sonra söz alan İran Büyükelçisi Fard, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini vurguladı.