Utku Reyhan: Noter şartı Anayasa’ya aykırı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için gereken 100 bin imzanın hangi yöntemle toplanacağı tartışmaları sürüyor

Tarih:

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, adaylık için istenen noter şartıyla ilgili “Anayasamızın seçme ve seçilme hakkını düzenleyen 67. maddesinin eşitlik şartına açıkça aykırıdır” diyerek, Hükümet’i böyle bir düzenlemeye gitmemesi konusunda uyardı. 100 bin seçmenin Cumhurbaşkanı adayı göstermesinin, Anayasa’nın 10, 67 ve 74. maddelerine uygun olarak “dilekçe hakkı” kapsamında ele alınması gerektiğini belirten Reyhan, 100 bin imza toplama işinin, demokratik işleyişin bir gereği olarak en kolay yöntemle gerçekleştirilmesinin ve uygulanabilir olmasının hukukun gereği olduğunu ifade etti. Reyhan şunları söyledi:

 

 

‘İMZALAR YSK’YA TESLİM EDİLMELİ’

 

“Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen kişi, gerekli şart olan en az 100 bin adet imzalı dilekçeyi seçmenden toplayarak seçim takvimi içerisinde Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmelidir. Dilekçelerin altındaki imzaları denetlemek ilgili kurumun görevidir. Ayrıca dilekçe sahiplerinin bilgileri ilgili kurum tarafından başka kurumlarla paylaşılmamalıdır.

 

“Bu yöntem, Anayasamızın eşitlik, seçme-seçilme ve dilekçe hakkı ilkelerine uygun biricik yöntemdir. Ancak bu yöntemle, millet iradesi tecelli edebilir. Hükümeti, TBMM’de grubu bulunan partileri ve bütün milletvekillerini seçmenin iradesine ipotek koyacak, seçmenin haklarını kullanmasını yasadışı şartlara bağlayacak antidemokratik önerilerden uzak durmaya çağırıyoruz.”

 

 

‘AYM’DEN DÖNER’

 

“Anayasamızın dilekçe hakkını düzenleyen 74. maddesi, vatandaşların kendileriyle ilgili dileklerini, örneğin dilediği Cumhurbaşkanı adayını göstermek gibi, ilgili makama iletme hakkını hiçbir koşula bağlamaksızın güvence altına almıştır.

 

“‘Noter şartı’ Anayasamızın seçme ve seçilme hakkını düzenleyen 67. maddesinin eşitlik şartına da açıkça aykırıdır. Seçmen, dilediği adayı gösterebilmek için noter ücreti ödemeye zorlanmaz. Yani seçmenin demokratik sürece katılımı, para verme şartına bağlanmaz. ‘Noter şartı’ neresinden bakarsanız bakın Anayasa’ya aykırıdır. Hükümet’i Anayasa Mahkemesi’nden döneceği kesin olan böyle bir düzenlemeye gitmemesi konusunda uyarıyoruz.

 

“Vatan Partisi, hangi yöntemle olursa olsun en az 100 bin imzayı toplayarak Türkiye’yi seçeneksiz bırakmayacak ve Millî Hükümet’e kavuşturacaktır.”