Sivas Katliamının 25. yıldönümünde, yakılan 35 aydınımızı anıyoruz

Başkanlık Kurulu Üyemiz Nusret Senem'den açıklama

Tarih:

İçlerinde Partimizin üyeleri Şair Metin Altıok, Ozan Hasret Gültekin , tamamı dostumuz ve kardeşimiz olan aydınlar, sanatçı gençlerimiz, arkadaşlarımız birlikte yakıldılar. Bunların öldürülmesindeki sorumluluklarını örtmek isteyenlerin sözlerinin aksine Madımak otelinin yakılması, “yak yak” sloganları eşliğinde katillerin otelin içine girmesi unutulacak görüntüler değildir. Bu olay Amerikancı Gladyo’nun 1993 yılındaki en önemli eylemidir. İç kargaşa yaratmak amacıyla yaptığı eylemdir.

 

24 Ocak 1993’te Uğur Mumcu’muzu , 17 Şubat 1993’te Jandarma Genel Komutanımız Eşref Bitlis’i şehit ettiler. 1996 sonuna kadar onlarca aydınımızın ve yüzlerce faili meçhul cinayetin faili Amerikancı Gladyo’dur. 

 

Aydınlarımız otel yangınında dumandan boğulmadılar, Amerikancı GLADYO’nun, Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek olan ilk dört maddesindeki Cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldırmak amacıyla düzenlediği “Cumhuriyet” ve ” laiklik” düşmanı kalkışmada şehit düştüler.

 

Onlar Türk devriminin, Kemalist devrimi tamamlama mücadelemizin şehitleridir. Canlarımızdır.

 

Cumhuriyetin kurulduğu müzeye yapılan saldırıyı, Atatürk büstünün “Cumhuriyet burada kuruldu burada yıkılacak” sloganları eşliğinde yıkılarak sürüklenmesini, aydınlarımızın yakılmasını, 7 saat boyunca saldırganların Sivas’a hâkim olmasını Yargıtay Ceza Genel Kurulu Cumhuriyeti ve laiklik ilkesinin ortadan kaldırılmasına teşebbüs olarak saptadı.

 

Olayın bugün açısından ders alınması gereken yönleri bulunmaktadır. İç cephede bölünme ve kutuplaşma yaratmak amacıyla bu olayı kaşıyanlara fırsat vermemeliyiz.

 

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu ABD kaynaklı bölücü ve irticai terör faaliyetlerini yenmek vatan bütünlüğümüzü sağlamak için milletimizin birliğe büyük ihtiyacı vardır. Bunu asla unutmadan 2 Temmuz şehitlerimizi milletçe anıyoruz.

 

 

Nusret Senem

Başkanlık Kurulu Üyesi