Öncü Gençlik Parti Okulları başladı

Vatan Partisi Öncü Gençlik’in İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenleyeceği Parti Okulları İstanbul’da başladı.

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in oturumuyla başlayan Parti Okulu’nda Perinçek, “Milli Hükümet için Tarihi Fırsat” sunumunu yaptı. Doğu Perinçek’in sunumundan öne çıkan vurgular şu şekildeydi:

“1915'te Çanakkale'de kazandığımız zafer sonucunda Rusya'da Sovyet Devrimi gerçekleşti. Buna bağlı olarak da 1917'de gerçekleşen Sovyet Devrimi, Türk Devrimi'nin önünü açtı. Ankara ve Moskova el ele vererek emperyalizme karşı birlik oldular. Atatürk ölümüne yakın bir dönemde Kılıç Ali ve Tevfik Rüştü Aras'a 'Size tek bir vasiyetim var, Sovyetler Birliği ile dostluktan vazgeçmeyin' demiştir. Daha sonra aynı sözleri Ali Fuat Cebesoy ve İsmet İnönü'ye de söylemiştir. 1945'ten sonraki süreçte Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile dostluk bağları koparılmış ve Amerika ile ilişkileri geliştirmeye başlanmıştır. 2014'te Silivri duvarlarının yıkılması ile Türkiye'nin girdiği süreç, Amerikan emperyalizmine karşı alınan tavrın başlangıcını temsil etmektedir. İşte tarihi fırsatı yakaladığımız dönem tam da bu noktadadır. FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlar ve PKK'nın üzerine korkusuzca gitmek, tarihi fırsat içerisinde olduğumuzun kanıtlarını oluşturmaktadır. 15 Temmuz 2016'dan sonra Türkiye, kimsenin yapamaz dediğini yaptı ve sadece 40 gün sonra güneyimizde oluşturulmak istenen bir terör koridorunu Fırat Kalkanı Harekatı ile yerle bir etti. Türkiye bu tarihi fırsatta Atlantik Sistemi'nden koptu. Tabi bu basit bir dış politika değişimi değil. Yıllardır içerisinde bulunduğu sistemden kopmak ve dünyadaki yeni yerini almak için kararlılıkla ilerlemek çok önemli bir ataktır. İşte bu süreci tamamlayabileceğimiz program, devrimci, halkçı bir program olan Atatürk'ün programıdır. Türkiye bu koşullarda öncü kuvveti, öncü partiyi aramaktadır. Vatan Partisi bu tarihi fırsatı iyi görmeli ve milli demokratik devrime giden yolda öncü konumunu almalıdır. Türkiye bir gençlik çağına girdi, sistem ise yaşlandı. Tarihi fırsat dönemi Öncü Gençlik'in çağıdır. Vatan Partisi'nin dinamik kuvveti olarak, tarihi rolün bilincinde olarak hareket ettikçe zafere ulaşacağız.”

 

 

YILDIRIM KOÇ: 'ATATÜRK İŞÇİ SINIFINI EZDİ' İDDİALARI GERÇEK DIŞIDIR!

 

Doğu Perinçek’in ardından kürsüye gelen Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç, “Kemalist Devrimin Felsefesi ve Kaynakları” eğitimi verdi. Koç, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal'in hareketine bakarken, ondan sınıfsız ve sömürüsüz toplumu amaçlayan, ülkenin bağımsızlığını ve bütünlüğünü savunan, Türkiye'ye özgür bir sosyalizm uygulamak isteyen bir hareket olduğunu görüyoruz. Mustafa Kemal Paşa, TKP'ye karşı tavır alırken kulaktan dolma bilgilerle değil doğrudan TKP'de bulunan gizli polislerin göndermiş olduğu istihbarat raporlarından yola çıkarak ortaya koyuyor. Atatürk'ün komünizme bakış açısı iki konudan ötürü şekilleniyor. Birincisi savaş esnasındaki Rusya'dan gelecek olan silah ve cephane yardımı. İkincisi ve asıl etmen olan, komünizmin öncelikli maddesi 'bağımsızlık'tır. Atatürk'ün işçi sınıfına karşı tutumu gayet olumludur. Özellikle Cumhuriyet'in ilanından sonra işçilere verilen haklar, açılan sendikalar ve alım gücüne baktığımızda bunun somut örneklerini görebiliyoruz. Dolayısıyla ‘İşçi sınıfını ezdi’ iddiaları gerçek dışıdır. Türkiye'de devletçilik aslında İttihat ve Terakki döneminde olmuştur. Demiryollarının, su dağıtım şirketlerinin, madenlerin millileştirilmesi; fabrikaların açılması gibi gelişmeler bunun örneği ve öncüsü olmuştur. Demiryollarında yapılan bu gelişmeler başlıca olarak iç pazarın birleştirilmesi için önemli bir adımdır. Bunun sonucunda da Türkiye'de milli kimliğin oluşmasına da katkı sağlamıştır. Yani devletçilik maddesi sadece bir ekonomik politika değil aynı zamanda milli kimliğin oluşturulması programıdır. Türkiye'de sermayenin millileşmesinde dört önemli olay yatmaktadır. İsrail'in kurulması, 6-7 Eylül olayları, Kıbrıs'ta yaşanan sorunlar ve Kanlı Noel sonucunda yabancı sermayedarların Türkiye'den ayrılmasıyla millileşme hızlanmıştır.”

Vatan Partisi MYK Üyesi ve Kültür Sanat Bürosu Başkanı Çağdaş Cengiz’in "Sanat ve Toplumsal Mücadele" oturumuyla devam edecek olan Parti Okulu, Öncü Gençlik Genel Başkanvekili Yadigar Özen’in "Devrimci Felsefe ve Yaşam" oturumunun ardından sona erecek.

 

 

PARTİ OKULLARI ANKARA VE İZMİR’LE DEVAM EDECEK

 

Öncü Gençlik Parti Okulu, 16 Şubat Pazar günü İzmir ve 22 Şubat Cumartesi tarihinde de Ankara’da gerçekleşecek.