Oktay Yıldırım: Sırada Kandil var

"Yeni askerlik sisteminin yarattığı tepkiye karşılık, iç kamuoyuna yönelik TSK’nın görev yapma yeterliliği mesajı taşıdığı da belirtilebilir..."

Tarih:

Geçen aylarda Türk ordusu Suriye-Kandil ve Kandil-Türkiye arasındaki geçirgenliği engellemek, bu bölgeden doğu-batı hattı boyunca uzanan yolu geçiş güzergahını kontrol altına almak için, Türkiye’nin güneyinden Hakurk vadisini kontrol edecek şekilde doğu-batı uzanımı boyunca bazı ileri üs bölgeleri kurmuştu.
Buralara bölgedeki hudut tugayı birliklerini takviye edecek şekilde operasyonel niteliği olan komando birlikleri de yerleştirilmişti.


Hem ileri üs bölgeleri hem de bundan bir ay öncesine kadar 6 metreyi bulan kar ve olumsuz barınma koşulları nedeniyle Hakurk vadisinde Bölücü terör örgütünün ciddi anlamda varlık göstermesi beklenmiyor. Basına yansıdığı kadarıyla ileri üs bölgelerinin de ilerisine geçici üs bölgeleri inşa edildiği bilgisi nedeniyle, yakın zamanda yapılacak bir Kandil harekatının ön adımları olduğunu düşünebiliriz. Operasyon, Fırtına obüslerinin ve Atak helikopterlerinin kullanılması, oldukça
zor olan uçar birlik harekatının gece koşullarında yapılması gibi muharebe kabiliyetlerini gösteren niteliklere sahip. Bunlar, ABD’nin Irak üzerinden İran’a yönelttiği tehdit ve PKK’nın da İran’a karşı ABD’nin yanında yer alacağını ilan etmesine karşı ABD’ye verilen bir mesaj gibi algılanabilir.

Özellikle ABD tarafından Türkiye’nin İran’a yönelik yaptırımlardan muafiyetinin kaldırılması ve İran-Türkiye ticaretindeki azalma nedeniyle İran’a verilen bir güven mesajı olarak da okunabilir. Yeni askerlik sisteminin yarattığı tepkiye karşılık, iç kamuoyuna yönelik TSK’nın görev yapma yeterliliği mesajı taşıdığı da belirtilebilir.

Operasyon bölgesinin 1 Mayıstaki hali
Operasyon bölgesinin 1 Mayıstaki hali