Milli eğitim seferberliği

Atatürk’ün eğitim müfredatından çıkarılmasına karşı yurt genelinde büyük bir kampanya başlattık.

Tarih:

Yurt çapında “Atatürk’süz müfredata hayır” kampanyası başlattık. Kampanyada eğitim sistemine yönelik çözüm önerileri de yer alıyor ve milli, laik, bilimsel, kamusal temelde eğitim programı savunuluyor.

Kırklareli
Kırklareli

Yurdun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine il il yayılacak olan kampanyanın ilk adımları Adana, Kırklareli ve Aydın’da atıldı. Basın açıklamaları yapıldı, eğitim programını özetleyen broşür ve bildiriler dağıtıldı. Yüz binlerce yurttaşa ulaşmayı hedefleyen Vatan Partililerin talepleri arasında “Atatürk’süz müfredat derhal iptal edilsin” maddesi birinci sırada yer aldı.

Aydın
Aydın

VATANLA KAVGAYA SON

 

Aydın İl Başkanlığı, Efeler, Kuşadası ve Söke ilçelerinde açtığı tanıtım masaları ile ülke genelinde yürüttüğü kampanyayı kamuoyu ile paylaştı.

 

İl merkezinde bir basın açıklaması yapan İl Başkanı Emre Albayrak, “Türkiyemizin birlik ve bütünlük içinde, bağımsız ve refah dolu bir ülke olarak yeniden ayağa kalkmasının en önemli aşaması milli ve bilimsel bir eğitim sisteminin uygulanmasıdır. Vatanımızın bölünme tehdidiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde milli bir eğitim politikası uygulamak zaruridir. Devletimizin kurucusu Atatürk’ün ve onun düşünce sisteminin gençlerimiz tarafından öğrenilmesi, milli bilincin ve vatanseverlik anlayışının oluşabilmesi için şarttır. ‘Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ kuşakların yetişebilmesi böyle mümkün olacaktır.

 

Türkiye, emperyalizm ile vatan savaşı verirken Atatürk, vatan, millet kavramlarıyla kavga eden bir müfredat kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

 

 

DEVRİMİN TEMEL GÖREVİ EĞİTİM

 

Merkez Karar Kurulu üyesi Erdal Demirkıran ve bir grup partili, Kırklareli’nin Cumhuriyet Caddesi’nde “Atatürk’süz Müfredat Derhal İptal Edilsin” konulu basın açıklaması yaptı. Açıklama sonrası, Kırklarelililere bildiri ve “Eğitimde Yaşanan Sorunlar ve Vatan Partisi’nin Çözümleri” adlı kitapçık dağıtıldı. Basın açıklamasında “Devrimin temel görevi olan eğitim adım adım özelleştirilerek ve devlet okulları imam hatiplere dönüştürülerek çocuklarımızın hak ettikleri çağdaş eğitime erişmeleri engellenmektedir. Türkiye, devleti ve milletiyle vatan savaşı verirken, vatan ve millet kavramlarıyla kavga eden bir müfredat kabul edilemez” ifadesi yer aldı. AKP iktidarının eğitim siyaseti yerine Türkiye’nin milli, bilimsel ve parasız eğitime ihtiyacı olduğu dile getirildi.

 

 

TOPLUMU TARİKATLARA BÖLER

 

Vatan Partisi, Adana İl Başkanı Selver Kaplan ve partililer, Gençlik Meydanı’nda basın açıklaması yaptı, bildiri ve broşür dağıttı. Açıklamayı okuyan Çukurova İlçe Başkanı Rıza Beke, “Cumhuriyet Devrimi’nin altını oymaya kalkan bir eğitim sistemi kurmaya kalkışanlar, başı dik, vatansever, çağdaş, paylaşmacı insan yetiştiremez, çıkarcılığı aşılar, toplumu cemaat ve tarikatlara böler ve bu ülkeyi yönetemez” dedi. İmza masalarında yurttaşlar, eğitim kampanyasına destek olmaya davet edildi.

 

 

MİLLİ EĞİTİMİN ESASLARI

Adana
Adana

Vatan Partisi’nin duyurusu ve kabul edilmesi için kampanya başlattığı eğitim programı, özetle şu esaslara dayanıyor:

 

| Eğitimin Birliği Yasası temel rehber olacaktır.

 

| Laiklik milli egemenliğin şartıdır. Eğitim, bilime dayalı planlanacaktır.

 

| Okul öncesi eğitim teşvik edilecek ve parasız olacaktır.

 

| Eğitim anaokulundan başlayarak kesintisiz ve zorunlu 12 yıl olacaktır.

 

| Eğitim, anaokulundan üniversite sonuna kadar parasız olacaktır.

 

| Ortaöğretim, çok programlı şekilde düzenlenecek ve güçlü bir rehberlik sistemi altında öğrencilerin yetenek ve eğilimleri izlenecektir.

 

| Öğrenciler istedikleri ve başarılı olabilecekleri alanlara ait lise türevine yönlendirilecektir.

 

| Bütün eğitim- öğretim kademelerinde sanat ve kültürel eğitim ile spor faaliyetlerine özel önem verilecektir.

 

| Bütün özel okullar ve özel üniversiteler kamulaştırılacaktır.

 

| Üniversiteye giriş merkezi sınavlarla olmayacaktır.

 

| Üniversite dâhil bütün öğretim kademelerinde Türkçe öğretim yapılacaktır.

 

| Öğretmenlik mesleği başarılı, yetenekli ve istekli gençlerimize açık tutulacak, öğretmen yetiştirmede planlama esas alınacaktır.