Meltem Ayvalı: "Her kadınla kucaklaşacağız"

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanlığına seçilen Eczacı Meltem Ayvalı, yeni yönetim kuruluyla beraber yapacaklarını Aydınlık’a anlattı

Tarih:

Başkan Ayvalı, gençlik mücadelesi içinde pişmiş bir isim. Vatan Partisi’nde çeşitli görevler alan Ayvalı yeni göreviyle ilgili, “Türk kadınının bıraktığı devrimci mirasın, Partimizin defalarca kez sınanmış programının ve Öncü Kadın örgütümüzün gücünü biliyoruz” dedi. Yönetim Kurulu’nu belirlerken gençlik ile tecrübeyi harmanladıklarını belirten Ayvalı, hayatın her alanındaki mücadeleye önderlik edebilecek niteliklere sahip kadınlarla çalışacaklarını ifade etti. Ayvalı, “Türkiye’nin öncelikli gündem maddeleri bizim de önceliğimizdir. Bizimle kucaklaşmayı bekleyen her kadına ulaşacağız” diye konuştu.

Vatan Partisi’nin Öncü Kadınları 30 Haziran 2019’da Öncü Kadın Olağanüstü Kurultayı’nda buluştu. Genel başkan ve yönetim kurulu seçimi yapıldı. ‘Vatan, Üretim, Eşitlik İçin Atılım Kurultayı’ büyük ilgi gördü. Katılımcılar konuşmalarında ‘kadının sorunu vatanın sorunu’ şiarı ile yola çıktıklarını, üretim devriminin kadınla olabileceğini vurguladılar. Vatan savunmasında en ön cephede yer alan öncüler, kurultayda mücadele kararlılıklarını, bağlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Öncü Kadın yeni döneme, yeni yönetim kadrosuyla hazırlanıyor. Genel Başkan Meltem Ayvalı, Türkiye’ de kadın hakları mücadelesinde Öncü Kadın’ın yerine, onu diğer kurumlardan ayıran özelliklere, kadın üniversitelerine, Öncü Kadın’ın rotasına, yapacakları atılımlara ilişkin Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

 

 

- Sizi tanımak istiyoruz.

 

1991, İzmir Kiraz doğumluyum. 14 yaşıma kadar, İzmir’in önemli tarım merkezlerinden olan Kiraz’da yaşadım. Ailem tarımla uğraşıyordu fakat ana geçim kaynağımız tarım değildi. İşçi bir baba, esnaf bir annenin kızıyım. Bir de kız kardeşim var, şu an Ankara’da avukatlık yapıyor. Liseyi İzmir Kaşıyaka Lisesi’nde okudum. Yükseköğrenim için yine İzmir’i tercih ettim ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum. Mezuniyetimin ardından Partimin görevlendirmesiyle bir yıl İstanbul’da yaşadım, iki yıldır da Ankara’da ikamet ediyorum. Vatan Partisi’ne (o dönem İşçi Partisi) 2009 yılında üye oldum, çeşitli kademelerde görev aldım. Üniversite yıllarımda Öncü Gençlik ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) içinde, Amerikan askeri protestolarından 19 Mayıs, 29 Ekim, 10 Kasım mitinglerine, Bayrak ve Birlik yürüyüşlerinden demokratik üniversite eylemlerine kadar pek çok alanda mücadelelere önderlik ettik. Bütün bu eylemlilikler içinde Silivri Direnişinin yeri ayrı...

O dönem TGB İzmir İl Başkanıydım. TGB içinde, her kesimden üniversiteliyi, sağ-sol demeden doğru programda, Atatürk’ün programı etrafında birleştirme deneyimlerinin bize çok şey kattığını düşünüyorum. Vatan Partisi’nde Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Sekreter Yardımcılığı, Meslek Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi görevler aldım. 30 Haziran 2019 tarihinde yapılan Öncü Kadın Olağanüstü Genel Kurultayı ile Öncü Kadın Genel Başkanı seçildim. Samimiyetle ifade etmeliyim ki, beni en çok heyecanlandıran görev bu oldu. Aynı zamanda, Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin üyesi ve yöneticisiyim.

 

 

‘YASLANDIĞIMIZ BÜYÜK BİRİKİM’

 

- 28 yaşındasınız. Bu kadar genç yaşta bir partinin kadın kolları başkanı olmak sizi korkutmuyor mu?

 

Hayır, çünkü büyük bir birikime yaslanıyoruz. Kurtuluşa önderlik eden, savaş koşullarında üretimi ve toplumsal yaşantıyı devam ettiren, örgütlenerek hak talep eden ve kazanan Türk kadınının bıraktığı devrimci mirasın, Partimizin defalarca sınanmış programının, yedi ateşten geçmiş kadrolarının, Öncü Kadın örgütümüzün gücünü biliyoruz. Ayrıca çok iyi bir ekiple işbaşı yaptık.

‘GENÇLİK İLE TECRÜBEYİ HARMANLADIK’

 

- Kurultayınızda yeni bir Genel Yönetim Kurulu seçildi. Kadın mücadelesine nasıl bir kadro önderlik edecek?

 

Gençlik ile tecrübenin harmanlandığı, kadın hareketi içerisinde yer almış ve harekete adımını yeni atmış isimlerin birleştiği, alanında uzman kadroların bulunduğu, üretken, yaratıcı, cesur, uyumlu bir genel yönetim kurulu oluşturduk. Kadınlar hayatın her alanında. Yönetim Kurulumuz da hayatın her alanındaki mücadeleye önderlik edebilecek niteliklere sahip. Tüzüğümüz gereği genel yönetim kurulumuz 19 kişi fakat biz çok daha büyük bir ekibiz. Saha çalışmasının başında olan il ve ilçe başkanlıklarımız örgütümüzün belkemiğidir. Partimizin bütün kadınlarını ayağa kaldırarak, bizimle kucaklaşmayı bekleyen her kadına ulaşacağız.

İzninizle, röportajımıza dahil olamayan diğer yönetim kurulu üyelerimizi de kısaca tanıtmak istiyorum. Bundan sonra isimlerini çok duyacaksınız. Doç. Dr. Defne Tamar Gürol, psikiyatrist, Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi’nde uzman, Aydınlık yazarı. Pınar Gül, mali müşavir, CKD Genel Başkan Yardımcısı. Elif İlhamoğlu, İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi Kadın Çalışmaları Bölümü Yüksek Lisans Mezunu, aynı zamanda Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Sekreteri. Cansu Cantürk, Ege Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu, şu an Partimizin İzmir İl Saymanı. Ezgi Kardaşlar, Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisi. Doç. Dr. Şen Yazgan, emekli diş hekimi, 68’den bu yana mücadelenin içinde, örnek bir cumhuriyet kadını. Avukat Suna Soydaş Fırat, Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Hayvan Hakları, Çevre ve Kent Hukuku, Mülteciler ve Yabancılar Hukuku, Sağlık Hukuku Komisyonları Üyesi, şu an Bursa Öncü Kadın İl Başkanı. Tüzin Tüfekçi, reklamcı, şu an İstanbul Öncü Kadın İl Başkanı. Avukat Zühre Genişel, Aydın Öncü Kadın İl Başkanımız. Aycan Duru Akgül, Adanalı, Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi. Serap Erman, emekli polis. Esra Ispalarlı, endüstriyel seramik üreticisi, CKD Beykoz Şube Başkanı. Aysan Canver, emekli Dışişleri uzmanı, şu an Öncü Kadın Ankara İl Başkanımız. Melek Güvenç, emekli kamu çalışanı.

 

 

‘ÖNCÜ KADIN, KADIN DERNEĞİ DEĞİL’

 

- Türkiye’de kadın hakları mücadelesi içinde Öncü Kadın’ı ayıran özellikler neler olacak ve bu alana ne tür katkılar yapacaksınız?

 

Öncü Kadın, kadın derneği ya da platformu değildir, bir siyasi partinin kadın kollarıdır. Dolayısıyla iktidar mücadelesinin içindedir. İktidar mücadelesi verirken de kadınların kazanılmış haklarını kullanmasını, kazanımlarını ilerletmesini sağlar. Ezberleri tekrar etmez, onlara saplanmaz; sorunları tespit eder ve çözüm üretir.


Türkiye’yi yönetecek kadroları yetiştirir. Sorumluluk sahibidir. Öncü Kadın, sömürü düzenine karşı topyekun mücadeleyi savunur. Bu mücadelenin, sisteme karşı örgütlü ve programlı bir biçimde geniş kitlelerin seferber edilmesiyle yürütüleceğini bilir. Sistem ise kendisine karşı örgütlü, sistemli, kitlesel bir muhalefet yerine başıboşluğu, marjinalliği, bölünmüşlüğü, kimlikçiliği tercih eder, bunları kutsar. Kadın hareketini toplumsal mücadelelerden soyutlayan anlayışların tümü hatalıdır, hedef saptırır ve başarı şansı yoktur. Öncü Kadın’ın bir diğer ayırt edici özelliği ise kadın sorununun erkek sorunu olduğunu da kabul etmesidir.

Kadınların maruz kaldığı baskı, ayrımcılık, şiddet yalnızca kadınların değil esas olarak erkeklerin değişmesiyle ortadan kalkar. Kadınlar, değişimin öncüsü olmak ve bunun için örgütlenmek zorundadır. Meşhur Ekmek ve Gül şiirinde denildiği gibi; ‘Yürüyoruz yürüyoruz, erkekler için de yürüyoruz ‘Çünkü hâlâ bizim oğullarımızdır onlar ‘Ve biz hâlâ analık ederiz onlara .. ‘Yürüyoruz yürüyoruz, yan yana, güzel günler adına ‘Kadınız, insanız, insanlığı ayağa kaldırıyoruz’

 

 

‘GÜNDEMİMİZ TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİDİR’

 

- Öncelikli gündem maddeleriniz nelerdir?

 

Türkiye’nin öncelikli gündem maddeleri bizim de önceliğimizdir. Vatan Savaşının zafere ulaştırılması ve Üretim Devriminin gerçekleştirilmesi.

 

Bunlar da ancak toplumun yarısını oluşturan kadınların bu devrimci sürece katılmasıyla mümkündür. Kadınlar üretimde, çalışma hayatında, sporda, sanatta, siyasette, bilimde giderek artan biçimde ağırlıklarını hissettiriyor. Bu durumun geliştirilmesinin ve kadınların toplumsal yaşamda önder roller almasının önündeki tüm engellerin temizlenmesi esas meselemizdir.

Partimiz Türkiye çapında ‘Üretim Kurultayları’ düzenleyecek. Öncü Kadın olarak, kadın istihdamının artırılması, kadın emeğinin değerlendirilmesi gibi konularda özel kurultaylar düzenleyeceğiz. Cumhuriyet Kadınları Derneği önderliğinde yürütülecek olan uyuşturucu ile mücadele kampanyasına katkı sunacağız. 10 Temmuz’da Şule Çet davasındaydık. Taciz, tecavüz ve şiddetle mücadele her zaman ana gündem maddelerimizden olacak, önlenene kadar. Işık Sonerlerin, Feyza Perinçeklerin Kadınlar Dünyası mirasını örnek alan aylık bir dergi çıkarma hazırlığı içindeyiz. Her işin başı planlama. Yaz döneminde il örgütlerimizi teker teker gezerek önümüzdeki süreci planlayacağız. İlk iş olarak GYK üyelerimiz ile birlikte Türkiye’yi dolaşacak, örgütümüzle buluşacağız.

‘CİNSİYETE GÖRE ÜNİVERSİTEYE İHTİYAÇ YOK’

- Kadın üniversiteleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Reklamdan sonra devam ediyor 
 

Yapılan açıklamalara göre bu konuda bir adım atıldı buna karşı nasıl bir tavır sergileyeceksiniz? Türkiye’de cinsiyete göre üniversiteye ihtiyaç yoktur.

Kadınlar erkeklerle birlikte yaşayabiliyor, okuyabiliyor, çalışabiliyor. Örneğin kadın üniversitelerinde tıp eğitimi verilecek mi? Kadın Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan bir doktor erkek hastayı nasıl tedavi edecek? İş alanları da cinsiyete göre mi düzenlenecek? Kaçınılmaz olarak kadın mesleği-erkek mesleği ya da kadın çalışma alanları erkek çalışma alanları ayrımı yaratacaktır, kabul etmemiz mümkün değildir, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini artırır. Kadın-erkek birlikte üreterek gelişeceğimiz bir dönemdeyiz, bu tip ayrımlar yapaydır

Karma eğitim modelinden geri dönüşe izin veremeyiz. Sayın Cumhurbaşkanının gündeme getirmesi gereken esas konu; kadının eğitime, üretime, toplumsal yaşama katılımının artırılması olmalıdır.

‘HDP’NİN KADIN HAKLARI SAVUNUCULUĞU KANDIRMACADAN İBARET’

- Vatan Partisi son seçimlerde listelerinde en çok kadın aday gösteren parti oldu. Basında Vatan Partisi yine gizlendi ve HDP öne çıkarıldı. HDP’nin kadın hakları savunusuna ilişkin ne düşünüyorsunuz?

Mesela eşbaşkanlık sistemi var... HDP’nin kadın hakları savunuculuğu ve eş başkanlık sistemi biçimsel bir kandırmacadan ibaret. PKK kadına, erkeğe, kundaktaki bebeğe yani insana düşman bir terör örgütüdür. HDP, PKK’nın partisidir. Aybüke Yalçın’ın, Nurcan Karakaya’nın kadın olması HDP’nin Eşbaşkanı Pervin Buldan’ı zerrece ilgilendirmemektedir. Burada sorgulanması gereken bir başka nokta, HDP’nin kuyruğundaki pek çok kadın örgütünün -ki onlar şiddete karşı olduklarını söyler şiddetin en ağır biçimi olan terör karşısında sessiz kalmasıdır. Biz ise kadının en temel hakkını, yaşam hakkını savunuyoruz.

 

 

‘ÖZLEMİMİZ...’

 

- Beş kelime vereceğim. Bunları bir cümle ile ifade eder misiniz?

 

Seçme ve seçilme hakkı: Altın tepside sunulmadı.

 

Cumhuriyet: Kadının kurtuluş devrimi.

 

Aile: Karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, eşit ilişkilerle inşa edilir ve korunursa toplumsal gelişimin yapı taşıdır.

 

Onur yürüyüşleri: Pedofilinin bile meşrulaştırıldığı eylemler, sistemin modası.

 

Eşitlik: Özlemimiz.