Dostluğa damga

Vatan Partisi attığı adımlarla Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etti.

Tarih:

Vatan Partisi attığı adımlarla Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etti. ÇKP’nin Dünya Partileri İstişare Toplantısı’na Türkiye’den davet edilen iki partiden biri Vatan Partisi oldu

 

Vatan Partisi son bir yılda yaptığı ziyaretlerle Türkiye’nin dost ülkelerle olan ilişkilerini güçlendirdi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in önderliğindeki heyetler Tahran ve Çin’de temaslarda bulunurken, Öncü Gençlik de Rusya’da 40 bin gençle buluştu. Öte yandan Vatan Partisi’nin 2015’te kazandığı AİHM zaferi de Avrupa’da iklim değiştirdi.

 

 

PERİNÇEK VELAYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

 

Vatan Partisi heyeti 10 Temmuz 2017’de İran’ın başkenti Tahran’da çeşitli temaslarda bulundu. Perinçek, Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile ortak bir basın açıklaması yaptı.

 

 

DÜNYA PARTİLERİ PEKİN’DE

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’de düzenlenen “Çin Komünist Partisi ve Dünya Siyasi Partileri Yüksek Düzey İstişare Toplantısı” 30 Kasım 2017’de toplandı. Toplantı, “geleceğini paylaşan topluluk” başlığıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya Türkiye’den siyasi parti olarak sadece Vatan Partisi ve AKP çağrıldı.

 

 

ÇKP’DEN ZİYARET

 

Çin’i yöneten Çin Komünist Partisi, 29 Aralık’ta Türkiye’ye geldi. 7 kişiden oluşan heyet, İstanbul’da Vatan Partisi’ni ziyaret etti. Çinli heyete ÇKP Merkez Komite Üyesi Hu Changsheng başkanlık etti. Çin’in İstanbul Başkonsolos Vekili de görüşmede hazır bulundu. ÇKP heyeti, başarıyla tamamlanan 19. Kongre’ye ilişkin görüşlerini Vatan Partisi’ne aktardı.

 

 

ÖNCÜ GENÇLİK SOÇİ’DE

 

Rusya’da düzenlenen 19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali, olimpiyat şehri Soçi’de 16 Kasım 2017’de başladı. Rusya Gençlik Bakanlığına bağlı Rusya Ulusal Gençlik Meclisi ve Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin gençlik oluşumu Leninist Komsomol ortaklığıyla düzenlenen buluşmaya 150 ülkeden 40 bini aşkın genç temsilci katıldı. Tarihteki en büyük gençlik festivali olan etkinlikte Türkiye’yi ise Rusya Ulusal Gençlik Meclisi’nin davetiyle Vatan Partisi Öncü Gençlik temsil etti.

 

Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, MYK üyesi Elif İlhamoğlu, GYK üyesi Hakkı Erman Ergincan ve Uluslararası İlişkiler Bürosu üyesi Deniz Bozkır’dan oluşan Vatan Partisi heyeti çok sayıda temas kurdu.

 

 

AİHM KARARININ ETKİLERİ

 

AİHM’in Perinçek-İsviçre davasında verdiği 1915 olaylarına ilişkin karar Avrupa’da yankılandı. Fransa’da artık 1915 olaylarının reddi suç sayılmayacak. Fransa Anayasa Mahkemesi, 1 Temmuz 2016’da Meclis’te, 22 Aralık 2016’da Senato’da kabul edilen ve içinde “Tüm insanlık suçlarını ve soykırımları” reddedenlere ceza öngören önergeyi de içeren “Eşitlik ve Yurttaşlık” yasasının ilgili maddesini 27 Ocak 2017’de iptal etti. Danimarka Parlamentosu da Ermeni olaylarıyla ilgili Türkiye’yi “soykırımla” suçlayan metni reddetti.