Doğu Perinçek: "Zor dönemlerde Atatürk keşfedilir"

Doğu Perinçek, AKP’nin Atatürk’e ilgisinin olumlu olduğunu, Türkiye’nin, geçen süreçte Avrasya’daki dostlarını ve Atatürk’ü keşfettiğini söyledi.

Tarih:

Genel Başkanımız Doğu Perinçek, (11 Kasım 2017 Cumartesi) 36’ncı TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılan imza gününe katıldı. Katılımcılarla bir söyleşi yapan Perinçek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Perinçek, Atatürk’ün vefatının 79’ncu yılında Anıtkabir’de yapılan anma törenine AKP teşkilatlarının yoğun ilgi göstermesinin olumlu olduğunu belirtti.

 

Perinçek, Türkiye’nin geçen zorlu süreçte iki şeyi keşfettiğini birinin dostlarını keşfetmek olduğunu söyledi: “Irak, İran, Suriye ve Rusya’nın dost olduğunu keşfettik. Bu keşif kendiliğinden olmadı. Vatan Partisi’nin gayretiyle oldu. Vatan Partisi Rusya’ya, Suriye’ye, İran’a gitti. Türkiye, Rusya, İran, Irak işbirliğini inşa etti. Rusya Dış Politika Danışmanı Dugin, ‘Vatan Partisi sayesinde Türkiye’de NATO’ya direnen bir güç olduğunu anladık’ diyor.”

 

 

‘KUCAKLAYAN LİDER TARİH SAHNESİNDE’

 

Perinçek, en büyük keşfin ise Atatürk olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Türkiye Atlantik sistemine direnirken, Amerika’nın piyonlarıyla çarpışırken, neyi keşfedebilirdi? Atatürk’ü keşfetti. 10 Kasım’da Atatürk bütün milletçe kucaklanan bir lider olarak tekrar tarih sahnesine çıktı. AKP teşkilatları Anıtkabir’e otobüsler kaldırdı. Ne güzel! Bazıları AKP’ye ‘Siz yapamazsınız Atatürk’ü benden başkası sevemez’ diyor. Ama öyle bir Atatürkçülük yok. Atatürk milletçe paylaşılan devrimci önder. Atatürk, milletin onu sevmesi, beğenmesi, arkasında toplanmasıyla yeniden milletinin başına geçti. Bu tarihi bir olay. Bir kısım Atatürkçüler, ‘Atatürk benim olsun başkasının olmasın’ diyor. Ama Atatürk İstikal Savaşı’nda ne yapıyordu? Herkesi kucaklıyordu. Vatan Partisi ne diyor ‘Atatürk hepimizindir’. Paylaşıldıkça büyüyor. Önümüzde çetin bir dönem var. Silahlar konuşuyor. Böyle bir iklimde milleti birleştirmemiz gerekiyor. Türkiye Atlantik sisteminde bağımsız yaşayamıyordu. Atatürk devrimini sonuca ulaştırmak, Avrasya ikliminde var.”