Doğu Perinçek: Bu karar hukuka aykırı

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek mahkemenin verdiği 28 şubat kararlarını Ulusal Kanal'a bağlanarak değerlendirdi

Tarih:

Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı Adayımız Doğu Perinçek mahkemenin verdiği 28 şubat kararlarını tek kelimeyle özetledi: 'Bu karar hukuka aykırı.'

 

Doğu Perinçek Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı Ulusal Kanal'a bağlanarak değerlendirdi.

 

Doğu Perinçek, "Hem hukuka aykırı hem de şu anda Türkiye'nin yürüttüğü vatan savaşının gereklerine aykırı. 28 Şubat gerçeğine de kesinlikle aykırıdır. Şunu belirtelim karar öncelikle hukuka aykırı. Burada cebren bir hükümeti devirmeye yönelik bir girişim yok. Cebren bir girişim olması için bunun bir takım cebir unsurlarını içermesi gerekiyor.

 

 

28 ŞUBAT KARARLARI YASAL SÜREÇLER İÇİNDE ALINDI

 

28 Şubat olayı sonuç itibariyle Milli Güvenlik Kurulunda alınan bir karardan ibaret. Tamamen yasal süreçler içinde, Milli Güvenlik Kurulu'nun önüne asker olan üyelerin getirdiği bir öneri. Orada bir cebir kullanılması bulunmadığı gibi aynı zamanda o zamanki hükümet tarafından da imzalanan kararlar. Bu bakımdan da eğer burada bir suç oluşuyorsa hükümetin imza atması da garip geliyor, ortada çözülmesi mümkün olmayan bir problem görülüyor.

 

 

ORTADA DARBE YOK

 

Hukuka aykırı dedik çünkü ortada bir darbe yok. Böyle bir girişim söz konusu değil. Hükümet imzalamış, o bakımdan ben bu kararın Yargıtay’da bozulacağına eminim. Bunu hep beraber yaşayacağız. Yargıtay hukuka aykırı bu kararı bozacaktır.

 

Fakat daha da önemlisi, şu anda Türkiye bir vatan savaşı yürütüyor. Ve burada 21 komutan hakkında ve önde gelen aydınlar ve sivil şahsiyetler ile ilgili müebbet kararı alındı. Bu karar neticede Türk ordusu içinde son derece saygın isimler olan Sayın İsmail Hakkı Karadayı gibi o zamanın Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Orgeneral Hikmet Köksal gibi, ayrıca çok değerli dostum Orgeneral Çetin Doğan gibi Mustafa Kemal ordusunun değerleri var.

 

Vatan savaşı sırasında bu değerlerin, Atatürk komutanların tutuklanmasalar bile müebbete mahkum edilmeleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin maneviyatını, moralini olumsuz etkileyen bir karardır. Bu karar toplum vicdanında, kamuoyunda hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

 

Savaşan bir orduyla iç cepheden savaşmanın bir anlamı yok. Bu bakımdan bu mahkeme tarihi anlamda parlak bir not almış olmuyor.


 

HEDEF ERBAKAN DEĞİL ÇİLLİR VE FETÖ ORTAKLIĞIYDI

 

28 Şubat'ta hedef alınan o zaman ki hükümetin başındaki Erbakan değildi. Ben o koşulları yaşadım. Hedef Tansu Çiller ve FETÖ ortaklığıydı. 28 Şubat doğrudan doğruya Fetullahçı Terör Örgütünü hedef almış bir hareketti. Hatta o koşullarda Sayın Karadayı Ankara savcılığına başvurarak Çiller'in CIA ilişkisinin araştırılmasını bile talep etmişti. Bu bakımdan hedefler de belli. FETÖ ile mücadele kapsamında çok uyarıcı ve ilgili.

 

Şimdi 28 Şubat'tan bugüne bu kadar yıl geçti, FETÖ hapse mahkum oldu. Ama o tarihte Fetullah Gülen'le ortak olanlar bugün iktidarda, ancak Fetullah Terör Örgütüne o dik duruşu gösteren komutanlara ne yazık ki müebbet hapis cezası verilmiş bulunuyor.

 

 

MAHKEMENİN TARİHİNE LEKE OLARAK GEÇTİ

 

Komutanların tutuklanmaması bir teselli olarak görülebilir ama sonuç itibariyle yargı açısından burada bir teselli unsurunun bulunmasının zor olduğunu görüyoruz sonuç itibariyle bu mahkemenin tarihine bir leke olarak karar geçmiş oluyor ama Türk yargısının bu kararı düzelteceğine eminim.

 

Bu karar kesin değil. Hem istinaf mahkemesine hem de yargıtaya götürülecektir. Hatta götürmeye de gerek yok çünkü müebbet ağır hapis cezası, verilen kimseler tarafından temyiz edilmese bile, Yargıtay’a başvuru olmasa dahi kanunlarımıza göre Yargıtay incelemesinden ve istinaf mahkemesi incelemesinden geçecektir.

 

 

ERGENEKON VE BALYOZ'U DA YARGITAY BOZDU

 

Onun için bu kararlar kesinleşmiş kararlar değil. Nasıl Ergenekon'da benim hakkımda da üç tane ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi ise yine birçok arkadaşımız ve komutanlar hakkında da ağırlaştırılmış müebbet hapis kararları verilmişti, ama ne oldu hepsi bozuldu. Aynı şekilde Balyoz Davası kararları da bozuldu.

 

Ergenekon'da da Yargıtay en sonunda böyle bir örgüt yoktur dedi. Ağır Ceza Mahkemesi de İstanbul'da Yargıtay'ın bu kararına uydu sonuç itibariyle önümüzdeki süreçte herkes Ergenekon davasında aklanmış olacak, beraat kararı şimdiden verilmiş oluyor örgüt noktasında.

 

 

YARGITAY BOZACAKTIR

 

Burada da göreceksiniz Yargıtay bunu esastan kesinlikle bozacaktır. Mahkemede usul hatalar yapıldı mı? Onun hakkında kesin bir şey söyleyemeyeceğim arkadaşlarım takip ediyorlar. Bu kararın bozulacağına eminim. Yargıtay’a bu konuda kesinlikle güveniyorum. O bakımdan bir huzur içindeyiz ama sonuç itibariyle Mustafa Kemal’in komutanlarına böyle bir müebbet hapis verilmesi toplumun vicdanında mahkum olmuştur ve tabii ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bugün savaşan ordu olarak maneviyatı üzerinde herhalde olumlu bir etkide de bulunmuyor. O açıdan da mahkeme düşünmeliydi.