Cumhuriyet adına Lenin heykeline karanfil

Rusya'da bulunan Parti heyetimizden anlamlı 10 Kasım töreni.

Tarih:

1/2
2/2

Ekim Devrimi yıl dönümü için Rusya’da bulunan Parti heyetimiz 10 Kasım’da Atatürk’ü andı. Parti heyeti önce St. Petersburg’da saat 09:05’de anma töreni düzenledi, İstiklal Marşı’nı okudu.

 

Ardından kentin en büyük Lenin anıtına geçen heyet, tarihi Türk-Rus dostluğunu andı. Heyet Başkanı, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı ile Rusya’nın Ekim Devrimi’nin birbirini nasıl desteklediğini anlattı ve şu ifadeleri kullandı:

 

“Bizim Çanakkale direnişimiz, Çar’ı yıkmış, Ekim Devrimi’nin önünü açmıştır. Ekim Devrimi ise bizim Kurutuluş Savaşı’mızın önünü açmış, ülkemizin kurtuluşunu ve padişahlığın yerine Cumhuriyetin kurulmasının önünü açmıştır. Bu kader birliği, bugün de sürmekte. Türkiye ve Rusya el ele verip, Avrasya’ya ilerliyor ve beraber yeni bir dünya kuruyor. Bu yeni dünyanın öncüleri olan Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün burada Ekim Devrimi’nin önderi Vladimir İlyiç Lenin’in anıtında anmak, bizi gururlandırıyor.

 

Ant içiyoruz: Kemalist Devrimi tamamlayacağız.”

 

Lenin anıtına karanfil bırakan, içinde Merkez Karar Kurulu üyeleri Hülya Yarbuz ve İnci Güngör’ün de bulunduğu 30 kişilik heyet, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, yaşasın Türk-Rus dostluğu!” sloganları attı. Töreni merak ve heyecanla izleyen Rusların yanında son derece anlamlı bir tepki ise, Lenin heykelini ziyaret eden Güney Kore heyetinden geldi.

 

AVRASYA: TÜRK HEYETİ RUSYA’DA KORE İLE BULUŞTU

 

Ülkelerindeki Amerikan üslerinin kapatılmasını talep eden Kore Halk Demokrasi Partisi temsilcileri, Vatan Partisi heyetiyle kucaklaştı. Vatan Partisi ile Kore Halk Demokrasi Partisi heyeti ülkeleri üzerinde Amerikan baskıları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 

Beraber sloganlar da atan heyetler, karanfil bırakma törenini el ele gerçekleştirdi.