Avrupa'da Macron kararına karşı protestolar devam ediyor

Avrupa Temsilciliklerimiz, Fransız Elçilikleri önünde protestolar yapmaya devam ediyor

Tarih:

1/3
2/3
3/3

Vatan Partisi Avrupa temsilcilikleri, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Sözde Ermeni Soykırımı yalanının temsili günü olan 24 Nisan’ı “Ulusal Anma Günü” olarak ilan etme girişimine karşı Avrupa’nın pek çok yerinde Fransız Elçilikleri önünde protestolar yapmaya devam ediyor.  
 
Cuma günü, Almanya’da Berlin ve Frankfurt’ta, İsviçre’de Bern’de yapılan açıklamaların ardından hafta sonu da Londra ve Paris’te Macron protestoları gerçekleştirildi. 
 
Pazartesi günü ise Duesseldorf’ta Fransız Konsolosluğu’nun önünde Macron’un kararına karşı Almanca basın açıklaması yapıldı ve Doğu Perinçek’in mektubu okundu. 
 
Londra’da açıklamayı Vatan Partisi İngiltere Temsilcisi Hayrettin Aydın yaptı. Aydın Macron’a şu uyarılarda bulundu: “Bu adım Türk Milletine düşmanlıktır. Bu, aynı zamanda Avrupa’ya da zarar veriyor. Böyle yapmakla Macron Türkiye’nin terörle mücadelesinde Amerika’nın ve terörün yanında olduğunu ilan etmiştir.” 
 
Vatan Partisi Paris Sözcüsü Gürler Akdora da Doğu Perinçek’in Macron’a mektubunu,  1975 yılında Asala terör örgütü tarafından Büyükelçi İsmail Erez’in Şehid edildiği “Bir Hakeim Köprüsü” üzerinde basına bildiri olarak okudu. 
 
Almanya Duesseldorf’ta ise basın açıklamasını Vatan Partisi Avrupa Uluslararası İlişkiler Bürosu Sekreteri Kaan Karagöz yaptı. Açıklamanın ardından Vatan Partisi yöneticileri Doğu Perinçek’in mektubunu ve Perinçek-İsviçre Davası kitabını konsolosluğa teslim ettiler. 
 
Vatan Partisi Avrupa temsilcisi Ali Mercan, Avrupa’da Macron’un soykırım kararına karşı protestolar yapmaya devam edeceklerini söyledi. Bu protestoların bir başlangıç olduğunu söyleyen Mercan; “Macron kararından vazgeçmezse Türkiye ile birlikte Avrupa’daki Türkleri de karşısına alacaktır. Bu tutumuna karşı 24 Nisan’da çok büyük bir miting örgütleriz.” dedi.