Doğu Perinçek: Sanatçıların dokunulmazlığı vardır

Genel Başkanımız Doğu Perinçek, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın verdiği demeçler nedeniyle soruşturma başlatılmasını değerlendirdi

Tarih:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın verdiği demeçler nedeniyle soruşturma başlatılmasını ve ÖSO’nun Münbiç’e doğru ilerleyişi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

 

 

Yalnız Milletvekili Dokunulmazlığı Olmaz

 

Doğu Perinçek, Gezen ve Akpınar ile ilgili  soruya, “Her milletin büyük aydınları vardır. Her milletin büyük sanatçıları vardır. Türk Milleti’nin de aydınları, sanatçıları var. Bu aydınların, sanatçıların dokunulmazlıkları var. Yalnız milletvekilliği dokunulmazlığı olmaz. Anayasamızda milletvekili dokunulmazlığı düzenlenmiştir. Milletvekillerimizin siyasi faaliyetlerinde özgür olmaları içindir. Bu dokunulmazlık bizim Anayasa Geleneğimizin bir ürünüdür. Aynı zamanda bizim aydınlarımızın da sanatçılarımızın da bir dokunulmazlığı olması gerekir. Onlara dokunulduğu zaman bir anlamda Türkiye’nin geleceğine dokunulmuş olur.”

 

 

“Onlar, Büyük Sanat Geleneklerimizin Bugünkü Temsilcileridir”

 

“Onlar rahat olmalı, onlar serbest olmalı. Onlar sanatlarını serbestçe yapmalı. Çünkü onlar Namık Kemal geleneğinin, Orhan Kemal geleneğinin, Nazım Hikmet geleneğinin, büyük sanat geleneklerimizin bugünkü temsilcileridir. O bakımından Sayın Müjdat Gezen ve aynı zamanda sayın Metin Akpınar ilgili bu soruşturmayı bizim sanatçılarımızın ve aydınlarımızın dokunulmazlığına karşı bir müdahale olarak değerlendiriyoruz. Bırakalım insanlar dilediklerini özgürce söylesinler. Söylemeleri Türkiye’nin geleceği açısından yararlıdır. O bakımdan bu soruşturmayı hukuka uygun bulmuyoruz. Zor bir dönemden geçiyoruz, zor dönemde insanlar kendi önerilerini, çözümlerini, özlemlerini serbestçe ifade etmeli.”

 

 

Rusya Düşmanlığı Üzerinden Gelişen Görüşleri Paylaşmıyoruz

 

“Bizde fikir sahibiyiz. Sayın Metin Akpınar’ın konuşmasında, ‘Rusya’ya dostluk gösteren   iktidarların geçmişte başına nasıl işler geldiği’ konusunda bir nevi uyarısı var. İhtar var. Bu bugünkü Türkiye’nin konumuna hiç uygun bir görüş değil. Türkiye bugün ABD’nin denetimi altında kaldığı zaman  hem borç batağına batar, hem de topraklarının ve mavi vatanının bölünme tehditleriyle karşı karşıya gelir. O bakımdan, Sayın Metin Akpınar’ın, ‘Rusya ile dostluk kuranın başına bela gelir’, şeklindeki görüşlerini hiç bir şekilde paylaşmıyoruz.”

 

 

Fikirleri Söylemek Suç Değil

 

“Bugün Türkiye’nin ihtiyacı, Suriye ile dostluk, Irak’la, İran’la, Rusya ile, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile, Çin’le dostluktur. Türkiye, üretim ekonomisini bu dostluklarla kurabilir.  Aynı zamanda Türkiye, kendisine yönelen Akdeniz’den Ege’den gelen tehditleri bu dostluklarla göğüsleyebilir. Buradaki fikirlerimiz Sayın Metin Akpınar ile uyuşmamaktadır. Bu tür fikirler hukuken suç teşkil etmese bile, Türkiye’nin ABD denetiminde kalmasına hizmet eder.” dedi.

 

 

Türk Ordusu ve Suriye Ordusu, Suriye’nin Toprak Bütünlüğünü Sağlıyor

 

Perinçek, ÖSO’nun Münbiç’e doğru ilerleyişiyle ilgili gelişmelere ilişkin, ”Çok güzel bir gelişme. Suriye Ordusuyla Türk Ordusu’nun denetiminde olan, Türk Ordusu’nun emrinde Suriye’nin vatan bütünlüğünü savunan silahlı güçlerin buluşmaları ve aynı görevi yapmaları bizim Vatan Partisi’nin özlediği bir durumdur. Bunu biz yıllarca Vatan Partisi olarak savunduk. ÖSO, TSK’nın emrinde olan, komuta ettiği bir güçtür fakat en nihayetinde Suriye’ye, Suriye Ordusu’na ait olan bir güçtür. Arkada kalan tecrübelerde şunu gördük ÖSO, Sayın Beşar Esad’ın yönettiği Suriye Devleti’nin askeri güçlerine bu süreçlerde de katılmaktadır. Sonunda da böyle olacağından eminiz. Hem Türk Ordusu’nun harekatı, hem Suriye Ordusu’nun harekatı Suriye’nin toprak bütünlüğüne hizmet ediyor. Bu iki büyük kuvvet, oradan Amerikan piyonlarını, PKK’yı olsun, DAEŞ’i olsun oradan temizleyecektir.”

 

 

“ÖSO ile Suriye Arasında Çatışma İhtimali Görmüyorum”

 

ÖSO kuvvetlerinin Münbiç’in güneyine doğru yerleşmesi ve Suriye Ordusunun ilerlediği hattı keseceğine, Suriye Ordusu ve ÖSO kuvvetleri arasında çatışma olacağına ilişkin iddialara ise, “Ben TSK’ya ait güçlerle, Suriye Silahlı Kuvvetleri arasında  bir çatışma ihtimali görmüyorum. Böyle bir çatışma her iki ülkeninde zararınadır. Her iki ülkede de bunu görecek sorumluluk duygusu ve görev anlayışı var.” dedi.