Parti yöneticilerimiz Aladağ'da mağdur ailelerin yanında

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Aladağ yurt yangını davasını Parti yöneticilerimiz yakından izleyip davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Tarih:

Adana’da 12 kişinin hayatını kaybettiği tarikat yurdundaki yangının 3. duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devamına karar verdi. Heyet ayrıca, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 11 Aralık'a erteledi.

 

Duruşmayı Vatan Partisi heyeti yakından takip etti. Genel Başkan Yardımcımız Nusret Senem ve Öncü Kadın Genel Başkanımız Pınar Gül, mağdur ailelere destek mesajı verdi. Duruşmayı yakından takip eden Genel Başkan Yardımcımız Avukat Nusret Senem, evlatlarını kaybeden ailelerin savunmasını üstlendi.

'SANIK TARİKATI İTİRAF ETTİ'

 

İki mağdur ailenin vekil avukatı Nusret Senem, duruşmadan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sanıklardan Cumali Genç'in savunması sırasında söylediği "Yurtta yangından sonra arda kalan etler var, o etleri diğer çocuklar yararlansın diye başka bir şubeye verdik" sözleri hatırlatan Senem, tarikat itirafına dikkat çekerek şunları belirtti:

 

"Bu derneğin başka bir şubesi yok. Sanık bir itirafta bulunmuş oldu. Böyle yurtları olan bir tarikat, bir cemaat var. Bu çok çarpıcı bir şey. Eğitimin, yurtların, fakir insanların çaresizliklierini artık tarikatlar değerlendiriyor. Sistem bozulmuş. Bundan kaynaklı bir olayı tartışıyoruz."


 

'SİSTEMİ DÜZELTMEK LAZIM'

 

Eğitimi tarikatlara terk etmenin sorunlarını yaşadadığımızı belirten Senem, "sivrisineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmalı" sözleriyle eğitim sisteminin içine düştüğü duruma dikkat çekti. Senem sözlerine şöyle devam etti:

 

Sanıklar da sistem kurbanı. Olaya serinkanlı bakmak gerek. Eğitimi tarikatlara terk etmenin yarattığı sorunları konuşuyoruz. Sivri sineklerle uğraşıyoruz, bataklığı kurutmak lazım. Eğitim, çocukların parası yatılı okuyacağı olanaklar sağlamalı.

 

Olayın diğer yönü itfaiyeyle ilgili durumdur. Baz sanıklar itfaiyeye suçu attılar. Fakat yangın merdiveninin kapısını pvc yapmaktan sorumlu değil ki. Merdivenden inen tek çocuk yok, çünkü kapılar kapalı. Bu kusurdan dolayı tabi ki yargılanacaklar. Ama belediyelerin itfaiyesinde de sorun yok. Merdiveni olmayan itfaiye aracı olur mu? Sepeti yok! Neden? Bu büyükşehir yasasında. İlçe belediyeleri şube oldu, belediye olmaktan çıktı. Belediyeler belediye olacak. Sadece 7 kişiye bütün husumeti yöneltemeyiz. Büyük sorunların sonuçlarını yaşıyoruz.

 

 

'MİLLİ EĞİTİMİN YANGINI'

 

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Pınar Gül duruşma sonrası yaptığı açıklamada "Yangının takipçisi olmak için buradayız. Aladağ yangını 11 çocuğu yaktı ama esas olarak Milli Eğitimin yangınıdır. Çocuklarımızı tarikatlara teslim ettiler. Cemaat ve tarikat yurtlarının acilen Milli Eğitim’e devrolmasını savunuyoruz." dedi.

 

Vatan Partisi Adana İl Başkanı Selver Kaplan ise "Eskiden en ücra köşelere kadar okullarımız vardı, hiçbiri yandı mı? Yurttaşların en temel hakkı eğitim ve sağlıktır. ABD’nin ve emperyalizmin Türkiye’ye girmesiyle çocuklarımızı tarikatlara teslim etti. Bu yangınların çıkmaması için yeniden Cumhuriyet ilkelerinin geri gelmesi için mücadele edeceğiz." dedi.